Mercedes Pay Ödeme Sistemleri Geliyor

Otomotiv teknolojilerinde en hızlı gelişimlerden birini gösterdiği bilinen Mercedes, şimdilerde bir yandan sürücüsüz otomobilleri üzerinde çalışırken bir yandan da yeni araç teknolojileri üzerinde çalışmalar yapmakta. Yeni araç teknolojileri konusunda otomasyon sistemlerini araçlarına dahil etmeye başlayan otomotiv devinin bununla beraber daha önce benzerine rastlanılmamış olan birçok teknolojiye de yer vermeye başladığını da söylemek gerekiyor. Bu yeni teknolojilerden birisi de Mercedes Pay adı verilen ödeme sistemleri. İlk etapta bir otomobille yeni bir ödeme sisteminin ne kadar alakalı olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Mercedes Pay tam anlamıyla yeni bir araç teknoloji olarak karşımıza çıkmakta.

Mercedes Pay Nasıl Çalışacak?

Sadece bir araç teknolojisi olmayan sistem aslında uzun süredir Apple’da gördüğümüz Apple Pay ödeme sistemleri ve yeni yeni Samsung’un da yaygınlaştırmaya başladığı mobil ödeme sistemlerine bir hayli benzeyen bir teknoloji. Asıl amacı yine ödeme sistemi olan Mercedes Pay sisteminin farkı ise bu kez Mercedes araçlarına dahil edilmesi. Söz konusu ödeme teknolojisinin çalışma mantığı ise oldukça basit. Şöyle ki sisteme göre araçların içerisinde yer alan sensörler sayesinde anlaşmalı olunana firmalara doğrudan ödeme gerçekleştirilebilecek.

Mercedes Pay

Apple Pay ile neredeyse tamamen benzerlik gösteren sistemin daha çok benzinlik ve oto tamiri gibi alanlarda kullanılması bekleniyor. Aracın içerisindeki sistemlerde de kolaylıkla ödeme yöntemi olarak kullanılabileceği de açıklanan Mercedes Pay teknolojisinin tüm araçları kapsamayacağını belli serilerde kullanılacağını da belirtelim.

Diğer Araçlar İçinde Geliştirilebilir Mi?

Mercedes Pay ödeme sistemlerinin duyurulmasının hemen ardından söz konusu sistemin tüm araçlar için geçerli olan bir ödeme sistemi olup olmayacağı da merak edilmeye başlandı. Öyle ki Mercedes araçları üzerinde başarılı olması durumunda genel olarak otomotiv sektöründe ödeme sistemleri üzerinde bir çalışma yapılması beklenebilir.

Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen araç ödeme sistemlerinin de bu şekilde öne çıkmaya başlayacağı kesin. En azından Mercedes’in ödeme sisteminin ilk etapta sektörde bir deneme olacağını ve otomobil teknolojilerine yeni bir soluk getireceğini söylemek yanlış olmaz.

Bir önceki yazımızda serisinin en hızlı olarak gösterilen Bentley araçları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler