Küçük Şehir Otomobili: Toyota Aygo X Tanıtıldı..

Japon otomotiv devi Toyota, yeni Toyota Aygo X modelini tanıttı. Daha önce gösterilen konsept tasarım çizgilerini koruyan ve A segment crossover olarak şekillendirilen yeni Aygo X, kompakt şehir otomobili olarak karşımıza çıkıyor.

Toyota Aygo X, GA-B platformu üzerine inşa edilmiş. 3700 mm uzunluk, 1740 mm genişlik ve 1525 mm yükseklik değerlerine sahip ve Toyota’nın en kompakt otomobili konumunda. Aracın ağırlığı 940kg ve bagaj hacmi 231 litre, arka koltuklar yatırıldığında ise 829 litre.

Çift tonlu gövde rengi kullanılan Toyota Aygo X, 17 veya 18 inçlik jantlarla tercih edilebiliyor. Modern bir tasarıma sahip aracın içinde, 9 inç büyüklüğünde dokunmatik multimedya ekran bulunuyor. Bu ekranda, Android Auto ve Apple CarPlay desteğinin yanı sıra navigasyon ve OTA güncelleme özellikleri sunuluyor. Ayrıca JBL ses sistemi ve kablosuz şarj özelliklerine yer verilmiş.

Tüm Aygo X modelleri, kamera ve milimetrik dalga radarından yardım alan Toyota Safety Sense özellikleri ile geliyor. Ön çarpışma önleyici de içeren sistem; araç algılama, gündüz ve gece yaya algılama ve gündüz bisikletli algılama gibi özellikler sunuyor. Ayrıca çarpışma hafifletme sistemi, akıllı adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı ve acil durum direksiyon asistanı da özellikler arasında.

Aygo X’te sadece tek motor seçeneği sunuluyor. 1.0 litre 12 valf üç silindirli atmosferik motor 72 beygir güç ve 93 Nm tork üretiyor. 5 ileri manuel veya S-CVT otomatik şanzımanla ile alınabiliyor.

0-100 km/s hızlanma süresi 15 saniyenin üzerinde olan otomobilin azami hızı da 158 km/s civarında. Toyota, kompakt modelin karma yakıt tüketimini de manuel seçenekle birlikte 4.7 lt/100 km.

Yeni Toyota Aygo X, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde Avrupa’da satışa sunulacak. Fiyatı ise henüz belli değil.

Popüler Haberler

İlgili Haberler