Ford ve Uber’den Sürücüsüz Araç Denemesi

Ford ile beraber işbirliği gerçekleştirerek test sürecini tamamladığı belirtilen Uber için sürücüsüz serviste, kullanıcılar sürücüsüz otomobil çağırdığını düşünmeden, normal bir Uber çağrısı yaptığı belirtildi. Yakındaki Uber taksileri içinden çağrıya bir sürücüsüz Ford Fusion test aracı yanıt verirse, kişinin gideceği nokta için ücret ödemeden, ücretsiz seyahat edebilmesini mümkün kılıyor. Bu esnada da Ford’un ve Uber’in sürücüsüz taksi servisi test edilmiş görülmekte.

Fakat testte yer alan otonom Ford araçlarında detay olarak sürücü yer alıyor. Kullanıcılar aracın normal işleyişine ayrıca sürücü ile diyaloğa müdahalede yer almıyor. Araçta sürücü bulunmasının nedeni ise tahmin edilemeyecek acil hallerde araca müdahale etmek olarak görülüyor.

Bununla beraber Uber, Pittsburgh’ta yaklaşık 1.5 yıl önce kurmuş olduğu Advanced Technologies Center’da sürücüsüz bir araç çalışmaları için start almış ve bu nedenle, Ford ve Volvo gibi üreticilerle de iş birliğine girmişti. Pittsburgh merkezli yerel yönetimin de, teknoloji şirketlerine olumlu görmesi neticesinde, birçok sürücüsüz otomobilin Pittsburgh sokaklarında gezmesine izin çıkarmak kolay olduğu belirtilmişti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler