Elektrikli Otomobiller 2022 Yılında Kablosuz Şarj Olacak..

Akıllı telefonlarda olduğu gibi, elektrikli araçların şarjları da artık kablosuz olacak. Yeni geliştirilen teknoloji ile kablo derdi ortadan kaldırılacak.

Hyundai grubunun lüks markası Genesis tarafından tanıtılan GV60 modeli ile kablosuz şarj olan elektrikli otomobiller gerçeğe dönüşmek üzere.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan GV60 modeli ile beraber opsiyonel olarak, garaja takılabilen tamamen kablosuz şarj cihazı da sunuldu. Artık aracınızı garaja park edip çıkacaksınız.. aracınız kablosuz olarak kendisi şarj olacak.

Kablosuz şarj teknolojisinin sahibi bir Amerikan şirketi olan WiTricity olduğu için, yeni teknoloji ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak.

Şirket tarafından, ilk kablosuz otomobil şarjı konseptleri 2017 yılında sergilemişti. Artık 2022 yılında ise kullanıma sunuluyor.

Kablosuz şarj alıcısı, aracın alt kısmına yerleştirilecek ve zeminde bulunan şarj istasyonu ile doğru hizalanması için aracın navigasyon sistemi, nasıl park edileceğini gösterecek.

Witricity tarafından yapılan açıklamaya göre, arabaların yüksekliği (spor araç veya SUV araç) şarj durumuna engel teşkil etmeyecek. Ayrıca maksimum güç transferi 22 kW ve maksimum şarj verimliliği %91 ile %93 arasında olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler