Elektrikli Araçlar; Eşya, Kargo ve Yolcu Taşımada Kullanılabilecek.. Düzenleme Yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hazırlandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu yönetmeliğe göre; elektrikli taşıtların eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde kullanılmasına imkan sağlanırken, bu taşıtların kullanımına yönelik çeşitli teşvikler de verilecek.

Yeni düzenlemeye göre; yetki belgesi eki taşıt belgelerine elektrikli taşıtlar da ilave edilebilecek. Yetki belgesi eki taşıt belgesine ilave edilecek otomobil cinsi elektrikli taşıtlar için belirlenen motor silindir hacmi şartı aranmayacak. Ancak, söz konusu belgeye ilave edilecek otomobil cinsi taşıtların motor gücünün 70 kilovat ve üzerinde olması gerekecek.

Elektrikli araçların; adet, koltuk veya azami yüklü ağırlıkları, yetki belgeleri için belirlenen asgari kapasite hesabında yüzde 25 fazla olarak değerlendirilecek.

Yönetmeliğin e-Devlet üzerinden yapılacak ve ücret tahakkuk edecek her bir işlem üzerinden yapılacak indirimlere ilişkin hükmü 1 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Diğer hükümler ise yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren geçerli olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler