Audi’den Elektrik Kazanımı Sağlayan Yeni Süspansiyon Sistemi

Son yıllarda artan akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak otomobil dünyasında yakıt tasarrufu ve enerjinin geri kazanımı konuları büyük bir önem sahibi olmaya başladı. Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden Audi yepyeni bir enerjinin geri kazanımı teknolojisiyle gün yüzüne çıkıyor.

Otomobil dünyasında meydana gelen gelişmeleri yakından takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere bir süredir fren sisteminden geri kazanım sağlanmaktadır. Audi ise enerjinin geri kazanımına farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Firma tarafından şuan geliştirilmekte olan ve eROT adı verilen süspansiyon sistemi hem konforu artırıyor hem de elektrik kazanımı sağlıyor.

eROT adı verilen süspansiyon sisteminin çalışma mantığına bakıldığında tekerleğin farklı yüzeylerden geçmesi sonucunda meydana gelen aşağı ve yukarı yöndeki hareket elektrik motoruna aktarılmakta ve sayede de hareket enerjisi elektrik motorunun yardımıyla elektrik enerjisine çevrilmektedir. Şuan için Almanya’da test süreci devam eden sistem üzerinden 100-150w güç sağlanabildiği ifade ediliyor. Elektrik gücünün yanı sıra yol tutuşu ve konfor açısından da geleneksel süspansiyonlara oranla oldukça başarılı olduğunun altı çiziliyor.

Henüz geliştirilmekte olan süspansiyon sisteminin ilk olarak markanın hangi modelinde kullanılacağı bilinmiyor. Yetkililer tarafından da konuya dair net açıklamalar yapılmaktan uzak duruluyor. Audi eROT adı verilen sistemin aracın mekanik aksamları açısından da oldukça yararlı olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Zorlu yol şartlarında bile özel yazılım ve donanımlarla kendini ayarlama kabiliyetine sahip olan eROT sistemi sayesinde zorlayıcı kuvvetlerin aracın mekanik aksamlarına aktarılmasının önüne geçiliyor.

Audi’nin şuan için geliştirmekte ve test etmekte olduğu sistemin başarılı olması durumunda rakip markalar tarafından da benzer sistemlerin kullanılmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Fren ve süspansiyon sisteminin ardından enerjinin geri kazanımı konusunda hangi yeni sistemlerin kullanılacağı da merak ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler