Aston Martin, Formula 1 2021 Güvenlik Araçlarını Tanıttı!

2021 Formula 1 sezonu için güvenlik ve tıbbi araç tedarikçisi Aston Martin olmuştu. Formula 1 spor tarihinde ilk kez, F1 Resmi Güvenlik ve Medikal arabaları, Aston Martin markasının araçlarından oluşacak.

Aston Martin hayranları, 3 günlük sezon öncesi testte (12-14 Mart tarihlerinde Bahreyn’de yapılacak) Aston Martin Vantage Resmi Güvenlik Arabasını, F1 pisti üstünde görebilecekler.

Aston Martin F1 Safety Car

Aston Martin Vantage

Gaydon’daki Aston Martin Genel Merkezinde tekrardan tasarlanan araca, önemli şasi ve aerodinamik iyileştirmeler yapılmış. 4.0 litrelik çift turbo V8 motordan alınan güç artarak 527Hp’ye yükselmiş. Şanzıman üzerinde ek çalışmalar yapılarak, sürücünün vites büyütme ve vites küçültme yoluyla daha iyi bir doğruluk, hassasiyet ve kontrole sahip olması sağlanmış. Tekrar tasarlanan ön kanat, 200km hızda 155,6 kg bastırma kuvveti oluşturuyor. Süspansiyon, direksiyon ve amortisörlerde de değişiklikler yapılmış. 

Aston Martin F1 Medical Car

Aston Martin DBX

Formula 1 pistlerinde medikal hizmetler için Aston Martin DBX modeli kullanılacak. 4 litrelik, çift turbo V8 motorla güçlendirilen DBX, 542PS ve 700NM’lik tork çıkışı sağlıyor. 632 litrelik bagaj alanı, FIA sağlık ekibinin bir olaya acil müdahalesi için gerekli tüm sağlık ekipmanlarını alacak şekilde elden geçirilmiş.

Her iki araç da, Silverstone’daki Aston Martin tesisinde yüksek hızda dayanıklılık ve agresif pist sürüşü içeren 15.000km’lik testlerden geçmiş. 

Kaynak

Popüler Haberler

İlgili Haberler