Yerli Otomobil TOGG İçin Yeni Bir Test Fotoğrafı Paylaşıldı..

TOGG tarafından üretilecek, Türkiye’nin yerli otomobili için çalışmalar devam ediyor. SUV model için yapılan testlerden bir fotoğraf paylaşıldı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Twitter hesabında paylaşılan, beyaz renkli yerli otomobil fotoğrafı için şu açıklamalar yapıldı: “Prototip test süreçlerimiz planlarımız doğrultusunda ilerliyor. Bugün aerodinamik ve aeroakustik testlerimiz gerçekleştirildi.”

Yerli otomobilin fabrika kurulum çalışmaları aktif olarak sürdürülüyor. Gemlik’teki TOGG fabrikasında, 2022 Yılının sonlarına doğru seri üretime geçilmesi bekleniyor.

Tamamen elektrikli olacak yerli otomobil, yapılan açıklamalara göre sınıfındaki rakipleriyle mücadele edecek bir fiyata sahip olacak, ancak henüz net bir rakam verilmiyor.

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Bursa Uludağ Üniversitesi 2021- 2022 Akademik Yılı açılış töreni kapsamında öğrencilere ve öğretim üyelerine yönelik şunları söyledi: “Bu dijital dünyada siber güvenlik uzmanlığı şu anda kıt. Konuda uzman bulmak zor, ciddi bir boşluk var. Buraya odaklanmanızı tavsiye ederim.

Eğer nesnelerin internetine, bulut bilişimine, siber güvenliğe hakimseniz geriye bir tane konu kalıyor; o da enerji. Temiz enerji çözümü. Entegre batarya üretim sisteminde elektrik ve elektronikle birleştiği her noktada dünyada ciddi potansiyeller var. Şöyle bir örnek vereyim. Avrupa’da 3 sene önce lityum batarya kapasitesi 50 megawatt (MW) saatin altındaydı. Şimdi 600’ün üzerinde ve bine doğru gidiyor.”

Açıklamalarında otomotiv sektöründeki global çip krizine de değinen Karakaş: “Eğer kapasite açıkları yeterince hızlı kapatılmazsa yakın zamanda hücre krizi de çıkar. Çünkü elektrikli araçlara o kadar hızlı dönüşüm oluyor ki bunun altını doldurmak şu an zor gözüküyor. Biz o nedenle doğru zamanda doğru bir yatırım yaptığımızı düşünüyoruz.

Biz pandemi sürecinde her türlü matematiksel modelleme, simülasyon ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullanarak aracımızı teknik tasarımlarına, ortak paydaşlarımızla beraber, geliştirdik.

Numune ve portatif çalışmalar da devam ediyor. Hatta önceki günlerde çarpışma testleri dahil çalışmalar sürüyor ve bu sürecin şubat sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz. Her testten sonra aldığımız raporlar sonunda aracımızı gerekirse optimize edeceğiz. Şu ana kadar buna ihtiyacımız olmadı. O anlamda da oldukça keyifliyiz.” dedi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler