Yeni Windows 11 Tanıtıldı! Ne Zaman Çıkacak? Özellikleri Neler?

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’in tanıtımını gerçekleştirdi. Şirketin ürün yöneticisi Panos Panay tarafından tanıtılan Windows 11, birçok yeni özellik ile geliyor.

Windows 11 henüz geliştirme aşamasında, bu yüzden kullanıma sunulmadı. Önümüzdeki haftadan itibaren geliştiriciler için bir önsürüm kullanıma açılacak. Yapılan açıklamalara göre, Windows 10 kullanan bütün cihazlar yeni Windows 11 işletim sistemini ücretsiz olarak yükleyebilecek. Ancak henüz resmi bir tarih yok.

Yeni işletim sistemi Windows 11 ile beraber kullanıcılara Android uygulamalarını, Windows üzerinde çalıştırma imkanı sağlanacak. Sistemde ilginç şekilde, Başlangıç sekmesi sol alt köşeden kaldırılıp ortaya çekiliyor. Ayrıca merkeze yerleştirilmiş bu Başlangıç sekmesinin karanlık modu da bulunuyor.

Windows 11’de pencerelerin köşeleri hafif yuvarlak olarak yeniden tasarlanmış. Ayrıca Dosya Gezgini de iyileştirilmiş. Geri Dönüşüm Kutusu, Disk Sürücüleri, Belgeler, Masaüstü, İndirilenler, Müzikler, Resimler ve Videolar klasörlerine ait simgeler de yenilenmiş.

Yeni Windows’ta önyükleme ekranı ve başlangıç sesi de yenilendi. Windows logosu daha düz hale gelirken, giriş animasyonu değişti. Kritik hata bildirimi de dahil olmak üzere birçok sistem sesi yenisiyle değiştirildi.

Windows 11’i geliştirici olarak indirmek için Microsoft’un Windows Insider programına katılmak gerekiyor. Windows 10’a sahip bir cihazla direkt başvuru yapabilirsiniz. Windows 10’da Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Insider Ayarları adımlarını takip edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da Microsoft’un sitesinden başvuru yapılabilir. 

Ayrıca, önceden sızdırılan Windows 11 ISO dosyasını internetten bulup indirmek cihazınız için tehlikeli olabilir.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri:

  • İşlemci: 1 Gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
  • Grafik kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler
  • Ekran: 9 inçten büyük, HD Çözünürlük (720p)
  • İnternet bağlantısı: Windows 11 kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gerekli

Popüler Haberler

İlgili Haberler