Yeni Dacia Sandero Stepway, Euro NCAP Testlerinden 2 Yıldız Alabildi

Yeni Dacia Sandero Stepway, çarpışma koruması konusunda genel olarak iyi olsa da, güvenlik donanımları konusundaki eksikleri sonucunda testlerden 2 yıldız alabildi.

Yakın zaman önce satışa çıkan Yeni Dacia Sandero Stepway, Euro NCAP güvenlik testlerine katıldı. Yapılan testler sonucunda otomobil sadece 2 yıldız almayı başarabildi.

Yeni Dacia Sandero Stepway uygulanan çarpışma testlerine göre; yetişkin yolcu korumasında %70, çocuk yolcu korumasında %72 oranında koruma sağladı. Bu puanlarla değerlendirme yapılsaydı araç 4 yıldız almayı başaracaktı.

Fakat zarar görebilecek yol kullanıcıları kategorisinde %41 ve güvenlik yardımcısı kategorisinde %42 oranında başarı gösterdi.

Çarpışma testlerinde genel olarak iyiye yakın bir performans göstermeyi başaran yeni Sandero Stepway, güvenlik ekipmanları konusunda yeterli teknolojik donanıma sahip olmadığı için düşük puanlar aldı. Alınan bu düşük puanlar da yeni Sandero Stepway’in genel ortalamasının düşmesine neden oldu ve Euro Ncap’tan 2 yıldız alarak hayal kırıklığı yarattı.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel Van Ratingen, “Güvenlik konusundaki gelişmeler devam ediyor ve yüksek teknoloji kullanılarak ileriye dönük atılan büyük adımlar kazaların olmasını önlemek için atılıyor. Açıkçası, Dacia pazarını buldu ve ona bağlı kalıyor. Ancak iki yıldızlı bir derecelendirme, düşük maliyetli bir ürün için bile çok az bir performans olduğunu gösteriyor. Kamera sisteminin olmayışı, piyasaya ayak uyduramadığını gösteriyor. Bu sonuçlar Dacia araçlarının yakında yeni Genel Güvenlik Yönetmeliğine uymak zorunda kalacağının farkında olduğu için hayal kırıklığı yaratıyor.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler