Xiaomi Bir İlki Başardı.. Haziran Ayında Dünyanın Bir Numaralı Akıllı Telefon Markası Oldu!

Xiaomi, 2021 Yılı Haziran ayında ilk defa, dünyanın bir numaralı akıllı telefon markası olmayı başardı. Araştırma şirketi Counterpoint verilerine göre, Haziran ayında en fazla akıllı telefon satan şirket Xiaomi oldu.

Xiaomi, Haziran ayında küresel akıllı telefon pazarında yüzde 17,1 pazar payı elde ederek; yüzde 15,7 pazar payına sahip Samsung ve yüzde 14,3 pazar payına sahip Apple şirketlerini ilk defa geride bıraktı.

Xiaomi, 2010 yılında kuruldu ve 2011 yılında ilk akıllı telefonunu piyasaya sürdü. 2011’deki ilk telefonundan bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 800 milyon akıllı telefon satmayı başardı.

Counterpoint Araştırma Direktörü Tarun Pathak; Xiaomi’nin Çin, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlarda Huawei’nin bıraktığı boşluğu doldurduğunu belirtti. Özellikle Çin akıllı telefon pazarında; Redmi 9, Redmi Note 9 ve Redmi K serisinin satış adetleri sayesinde Haziran ayında daha hızlı büyüyen marka oldu. Ayrıca Samsung’un Vietnam’daki üretim fabrikasının, yeni COVID-19 salgını dalgasından olumsuz etkilenmesi de durumları değiştirdi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler