Xiaomi, Apple’ı Geçti.. Dünyanın En Büyük İkinci Telefon Üreticisi Oldu!

Xiaomi, dünya genelindeki akıllı telefon pazarında ilk kez Apple’ı geçmeyi başardı. Canalys tarafından paylaşılan rapora göre Xiaomi, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu.

Global pazar araştırma raporları yayınlayan Canalys, 2021 yılının ikinci çeyreğinde küresel akıllı telefon sevkiyatlarının %12 arttığını belirtti. Bu artışa neden olarak, dünya genelinde aşılamanın artması ile insanların yaşamlarını normal olarak şekillendirmeye başlaması gösteriliyor.

Yayınlanan rapora göre; Samsung akıllı telefon pazarında %19’luk pay ile birinci sırada, Xiaomi ise %17’lik pay ile ikinci sırada ve Apple %14’lük pay ile üçüncü sırada yer aldı. Oppo ve Vivo ise %10 pazar payları ile dördüncü ve beşinci olarak büyümelerini devam ettirdi. Listede en büyük büyümeyi %83 oran ile Xiaomi’nin gerçekleştirdiği görülüyor. Böylelikle ilk kez Apple’ı geçmeyi de başarmış oldu.

Canalys Araştırma Müdürü Ben Stanton, “Xiaomi denizaşırı işini hızla büyütüyor” dedi. Örneğin, sevkiyatları Latin Amerika’da %300, Afrika’da %150 ve Batı Avrupa’da %50’den fazla arttı. 

Xiaomi telefonlar, iki büyük rakibi Samsung ve Apple ile karşılaştırıldığında ortalama satış fiyatları Samsung’a göre %40, Apple’a göre %75 daha ucuz kalıyor. Ayrıca rapora göre Oppo %28 büyüme ve Vivo %27 büyüme ile dikkat çekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler