Vw ve Mercedes’in Eski Baş Tasarımcısı Murat Günak, TOGG Tasarım Lideri Oldu

Türkiye’nin üreteceği elektrikli otomobil TOGG için başından beri destek veren ve Volkswagen ile Mercedes’in eski baş tasarımcısı olan Murat Günak, şirkette tasarım lideri olarak görev yapacak.

Paylaşılan açıklamaya göre, “#YeniLigeYolculuk’a başlarken danışman olarak yanımızda olan dünyaca ünlü tasarımcımız Murat Günak, 1 Nisan itibarıyla TOGG Tasarım Lideri olarak ekibimize katıldı.” ifadesine yer verildi.

Bu gelişme ile beraber, bugüne dek “tersine göçle” TOGG’a katılan kişi sayısı, Murat Günak’la 23’e yükseldi.

Murat Günak Kimdir?

Murat Günak, 1957 İstanbul doğumlu. Ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Almanya’nın Kassel kentindeki Güzel Sanatlar Akademisi’nde endüstriyel tasarım bölümünde eğitim aldı.

Mezun olduktan sonra 2 yıl Ford Almanya’da çalıştı. Daha sonra ise 8 yıl Mercedes’te tasarımcılık yaptı. 1994 yılında Peugeot’ya Tasarım Şefi olarak atandı. Murat Günak, 1998’de Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler’e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı olarak geri döndü.

Nisan 2003’te Volkswagen grubu, tasarım ekibine katıldı. 1 Ocak 2004’te Volkswagen Grubu’nun Tasarım Müdürü olarak görev aldı. Görevi sırasında gruptaki tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumlu oldu.

Fransa’da 2011-2013 arasında üretilen “Mia electric” adlı yeni bir elektrikli araç projesine katıldı. 

Günak’ın tasarımını yaptığı otomobiller arasında; Mercedes SLK, Mercedes C Serisi, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Volkswagen Golf GTI bulunuyor.

KAYNAK

Popüler Haberler

İlgili Haberler