Toyota Çip Krizi Nedeniyle 14 Fabrikasını Daha Kapatıyor

Japon otomotiv devi Toyota Motor, küresel çapta yaşanan çip tedarik sorunu nedeniyle, gelecek ay Japonya’daki 14 fabrikasında 27 üretim bandını 3 hafta süreyle durduracak.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle; otomotiv ve elektronik cihaz üretimi yapan şirketler, çip tedarik sorunu yaşamaya devam ediyorlar. Çip krizi nedeniyle birçok marka üretime ara vermek zorunda kalıyor.

Toyota Türkiye yaşanan çip tedarik sorunları nedeniyle 20 Ağustos ve 5 Eylül 2021 tarihleri arasında Türkiye’deki üretimini durdurma kararı almıştı. Şirket şimdi de kendi ülkesi Japonya’daki fabrikalarında üretime ara vermek kararı aldığını duyurdu.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre, çip tedarik sorunu nedeniyle Japonya’da yer alan 14 fabrikasında 27 üretim bandını üç hafta süreyle geçici olarak durduracak. Bu durdurmanın Yaris compact, Prius hibrit ve RAV4 modellerini etkileyeceği kaydedildi.

Ayrıca şirketin Tayland ve Vietnam dahil Güney Asya ülkelerinde bulunan üretim tesislerinde de koronavirüs salgını sebebiyle yedek parça sıkıntısı çekildiği bildirildi.

Diğer Haberimiz: Çip Krizi: Toyota Türkiye Üretime İki Hafta Ara Veriyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler