TOGG, 2022 Yılının Sonunda Seri Üretime Başlayacak!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından, Gemlik’te inşaatı devam eden üretim tesisinin 2022 yılının sonunda tamamlanarak seri üretime geçilmesi planlanıyor.

TOGG tarafından yapılan açıklamaya göre; zemin iyileştirmeyle başlanan inşaat çalışmalarında bir yılın sonunda çatı kapama sürecine geçti. Eylül sonunda tüm tesisin çatı kapama işlemlerinin tamamlanması planlanıyor.

Şu ana kadar yapılan inşaat çalışmalarında; arıtma, montaj, enerji, boya, gövde, giriş ve batarya birimlerinin temel güçlendirme çalışmaları tamamlandı ve üst yapı çalışmalarına geçildi. Uzun terminli ekipman siparişlerinin verildiği tesiste, üretim ve montaj hatlarının kurulmasıyla 2022 Yılının son çeyreğinde ilk seri otomobilin banttan indirilmesi hedefleniyor.

Tesiste üretim kapasitesi yıllık 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlanacak.

Bir yılda yapılan çalışmalar

TOGG Gemlik Tesisi’nde bir yılda temel demir ve beton imalatının tamamı bitti. Çelik kolon imalatlarının yüzde 40’ı, yapısal çelik imalatının yüzde 17’si tamamlandı.

Gövde tesisinde temel demir ve beton imaları tamamlanırken, prefabrik kolon imalatında yüzde 95, yapısal çelik imalatında yüzde 22 ilerleme sağlandı.

Montaj tesisinde temel demir imalatının yüzde 97’si, temel beton imalatının yüzde 90’ı, prefabrik kolon imalatının yüzde 47’si, temel altı yalıtımın tümü tamamlandı. Enerji tesisinde ise temel demir ve beton imalatı bitti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler