Tesla Resmi Olarak Türkiye’ye Geliyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, resmi olarak Türkiye otomobil pazarına geliyor. Tesla’nın 2022 yılı içerisinde tüm modellerini Türkiye’de resmi olarak satışa çıkaracağı iddia ediliyor.

Tesla, son zamanlarda Türkiye’de gerçekleştirdiği hamlelerle gündemde yer almaya başladı. Türkiye’de 2015 yılında kurmuş olduğu “Tesla Motorları” isimli şirketin sermayesini tek kalemde 50 milyon lira arttırdı. Ayrıca şirkete, Türkiye operasyonları için yeni bir CEO atandı.

Tesla’nın Türkiye yönetiminden Kemal Geçer sorumlu olacak. Kemal Geçer; 2015 yılından beri Lufthansa Havayolları’nın Türkiye-Irak CEO’su olarak görev yapmış ve şirketin yüzde 20 büyümesinde büyük pay sahibi olmuş bir yönetici olarak öne çıkıyor.

Tesla tarafından Türkiye’de atılacak adımların detayları henüz bilinmiyor. Ancak diğer bölgelerde olduğu gibi Süperşarj istasyonlarının kurulumu ile işe başlanılacağı düşünülüyor. Tesla’nın resmi web sitesinde yer alan paylaşıma göre; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, İzmir, Konya ve Sakarya illerinde yakında şarj istasyonların kurulacağı belirtiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre, Tesla operasyonlarına öncelikle İstanbul’dan başlayacak ve sonrasında diğer illerde satış ofisleri ve mağaza zincirleri kuracak. 2022 yılında, şirketin hızla yapılanmasını tamamlayarak üretmiş olduğu; Model X, Model Y, Model 3 ve Model S olmak üzere 4 modelini de Türkiye’de satışa çıkarması bekleniyor.

Tesla otomobilleri Türkiye’de şimdiye kadar resmi olarak satılmıyordu. Grey market veya Paralel ithalat olarak isimlendirilen şekli ile satılıyordu. Bu satış yöntemiyle, sıfır kilometre Model 3’ü yaklaşık 1.400.000 TL ve Model Y’yi 1.750.000 TL olarak satın almak mümkün. Tesla’nın kendi fiyatlandırmasının nasıl olacağı ise henüz bilinmiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler