Tamamen Elektrikli İlk Toyota Modeli: bZ4X Tanıtıldı..

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Japon Toyota, tamamen elektrikli ilk aracı bZ4X isimli SUV modelini tanıttı.. Nisan ayında Toyota bZ4X Konsept olarak tanıtılan araç, nihayet piyasaya sürüldü.

“bZ” (Beyond Zero-Sıfırın Ötesinde); Toyota’nın elektrikli araçlarını belirtmek için kullanacağı yeni isimlendirme olarak karşımıza çıkıyor ve sıfırın ötesinde anlamına geliyor.

Tanıtılan bZ4X, konsept versiyonunda gördüğümüzden çok farklı bir yapıda değil. Araç keskin hatlara ve agresif çizgilere sahip.

Toyota bZ4X; önden çekişli versiyonda yaklaşık 500km, dört tekerlekten çekişli versiyonda yaklaşık 460km menzil sunabilen, 71.4 kWh’lik bataryaya sahip. Önden çekişli versiyonda 150 kW’lık tek bir motor, dört tekerlekten çekişli versiyonda her bir aksta 80 kW’lık bir motor bulunuyor. Şirket, 10 yıllık kullanım sonunda (240 bin kilometre) dahi orijinal performansın yüzde 90’ını vereceğini belirtiyor. 

bZ4X’in sürüş menzili, isteğe bağlı bir güneş paneli çatısı kullanılarak maksimuma çıkarılabiliyor. Bu sistem, sıfır emisyon ve sıfır maliyetle güneş enerjisini kullanarak otomobilin aküsünü şarj etmek için elektrik üretebiliyor. Aracın kontağı açıldığında veya kapatıldığında kullanılabilir ve Toyota, bir yıl içinde 1.800 km’lik sürüşü mümkün kılmak için yeterli gücü kullanabileceğini belirtiyor.

bZ4X sürüş sistemi, zorlu sürüş koşullarında ve Şerit Takip Yardımı etkinleştirildiğinde dengeyi sağlamak için lastik hareketini kontrol ediyor.

bZ4X elektrikli SUV ilk olarak 2022’nin ortalarında Toyota’nın iç pazarında piyasaya sürülecek. bZ4X’in fiyatlandırması ve küresel kullanılabilirliği hakkında daha fazla ayrıntının daha sonra açıklanması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler