Samsung Harman’ı Satın Almaya Çok Yaklaştı

2016’nın kasım ayında Samsung, ses sistemleri konusunda dünya çapında ün sahibi olan Harman isimli şirketi satın alacağını duyurmuştu. Şirket Harman adı altında; Harman Kardon, AKG, Bang & Olufsen ve JBL gibi popüler şirketleri de bünyesinde barındırıyor. Samsung‘un Harman‘ı 8 milyar dolar karşılığında satın alacağı haberleri teknoloji dünyasında yayılmıştı.

Geçtiğimiz ay ise bazı Harman hissedarlarının bu tekliften hoşnut olmadığı hatta şirketin CEO’suna ve yönetim kurulu üyelerine dava açtığı haberleri yayılmıştı. Harman hissedarlarının şikayetçi olduğu nokta, şirketin piyasa değerlerinin çok altında bir fiyat ile satılması oldu. Yönetim kurulu da yüksek fiyatlar için çaba göstermek yerine bu fiyatı kabul etmek ile suçlandı. Bu durumda zarara uğradıklarını belirten hissedarların dava süreci devam ederken ortaya yeni detaylar çıktı.

Harman Hissedarları Davadan Vazgeçti

Paylaşılan son haberlere göre ise Harman International hissedarları tüm dava gerekçelerinden vazgeçerek 8 milyar dolarlık anlaşmayı onayladı. Satın alma konusunda gerçekleştirilen toplantı sonucunda yaklaşık yüzde 70 oranında hisse sahibi hissedarlar anlaşmaya vardı. Oy birliğiyle satın alma işlemi onaylandı fakat henüz satış işleminin resmi olarak gerçekleşmediğini hatırlatalım. Samsung’un, Harman’ı bünyesine katabilmesi için rekabet kurumlarının da onay vermesi gerekiyor. Samsung’un ülke dışındaki en büyük şirket alımı olacak bu satın almanın 2017’nin üçüncü çeyreğinde resmi olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler