Samsung Akıllı Telefon Pazarında Liderliği Ele Geçirdi

Global akıllı telefon pazarı, yılın ilk çeyreğinde toplamda yaklaşık 340 milyon adet satışa ulaştı ve Samsung yükselen satışları ile pazarın lideri oldu.

2021 yılı ilk üç ayında Samsung, dünya genelinde 77 milyon adet akıllı telefon satarak %23 pazar payına ulaştı ve sektörün lideri oldu. 2020 yılı aynı döneminde 58 milyon telefon satmış olan Samsung, bu yılki satışları ile %32 büyüme sağladı. Samsung, S Serisi telefonları (özellikle de S21 Serisi) ve piyasaya yeni sürdüğü uygun fiyatlı A Serisi telefonları ile yüksek satış rakamlarına ulaştı.

Apple ise dünya çapında 57 milyon adet iPhone satarak, akıllı telefon pazarında %17’lik pazar payı elde etti ve ikinci sırayı aldı. iPhone 12 5G Serisi ile birçok ulusal pazarda güçlü satış rakamlarına ulaştı.

Xiaomi, 49 milyon adet akıllı telefon satışı ve %15 pazar payı ile üçüncü sırada yer aldı. Xiaomi, geçen yıla göre satışlarını %80 oranında arttırma başarısı gösterdi. Şirket, Çin ve Hindistan pazarındaki güçlü satışlarını devam ettirdi. Avrupa, Latin Amerika ve Afrika bölgesinde büyümeye devam etti.

Oppo, geçen yıla göre satışlarını %68 arttırarak, 38 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi ve %11 pazar payı ile dördüncü oldu. Hemen ardından 37 milyon adet akıllı telefon satışı yapan Vivo yer aldı. Vivo geçen yıla göre satışlarını %85 arttırarak dikkatleri üzerine çekti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler