Renault Megane Sedan, Artık Karsan Tarafından Üretilecek

Oyak-Renault ile Karsan arasında imzalanan anlaşmaya göre, 2022 Yılının sonundan itibaren mevcut Megane Sedan üretimi 5 yıl süre ile Karsan tarafından gerçekleştirilecek.

Yapılan anlaşmaya göre, Megane üretimi için 210 milyon liralık yatırım yapılacak ve 1,5 yılda üretim tesisi tamamlanacak. Yıllık üretimin, 55 bin adet olması hedefleniyor. Oyak-Renault Bursa fabrikasında ise Avrupa’ya uyumlu yeni nesil hibrit ve elektrikli modeller üretilecek.

Megane’ın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta parçalarının üretim faaliyetine devam edecek. Aynı zamanda Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve parça tedarikçileri ile ilişkilerden sorumlu olmaya devam edecek. Aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu şekliyle devam ettirilecek.

Anlaşmayı değerlendiren Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun şunları söyledi: “Oyak-Renault olarak, alanında köklü bir bilgi birikimine ve yetkin iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz.”

Karsan CEO’su Okan Baş ise şu açıklamalarda bulundu: “Çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun global nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma çözümlerini sunan Karsan olarak Oyak-Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı mutluyuz. Renault Megane Sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. İlk adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda bu güzel gelişmenin Türk otomotiv sanayimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz.”

Yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda Yeni Clio, Yeni Clio Hibrit ve Megane Sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor.

Türk otomotiv sanayinde 50 yılı geride bırakan Karsan, Bursa’daki tesisinde Hyundai Motor Company (HMC) için H350 hafif ticari araçları, BredaMenarinibus için 12-18 metre otobüsleri ve kendi markası altında Jest‘in üretimini gerçekleştiriyor. Şirket ayrıca 8 metre Atak ve Star otobüslerini üretiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler