Realme 8 Teknik İnceleme

Yeni Realme 8 modeli, eski model Realme 7 ile kıyaslandığında; birçok özelliğin ortak olduğunu görüyoruz. MediaTek G95 yonga seti, batarya ve kameralar gibi birçok donanımda değişikliğe gidilmemiş.

Standart sarı kutu ile gelen Realme 8 kutusu açıldığında; Realme 8 akıllı telefon, 30W hızlı şarj desteği sunan adaptör ve kablosu ile şeffaf arka kapak kılıfı çıkıyor.

Telefonunun genel tasarımına şöyle bir baktığımızda; arkada plastik bir kapak kullanıldığı ve kapak üzerinde dikey olarak oluşturulan şeritte “DARE TO LEAP” yazısı görülüyor. Ekran çerçeveleri ise metalik görünümlü plastik parçalardan oluşmuş.

Realme 8 boyutlarına baktığımızda; Uzunluk: 160.6mm, Genişlik: 73.9mm, Kalınlık: 8mm ve Ağırlık: 177gr olduğunu görüyoruz. Eski versiyonu Realme 7’ye göre her alanda küçülme sağlanmış. Realme 7’de yanda bulunan parmak izi okuyucu da, yeni telefonda ekran altına taşınmış.

İşlemci Özellikleri:

Realme 8, önceki modelde olduğu gibi yine MediaTek Helio G95 yonga seti kullanıyor. Helio G95 yonga seti; 12nm teknolojisi ile üretilmiş, iki adet 2.05 GHz Cortex-A76 birimi ve altı adet 2.0 GHz Cortex-A55 birimi içeriyor. Grafik işlemcisi Mali-G76. Cihazda 4GB, 6GB ve 8GB Ram seçenekleri mevcut.

Genel olarak Helio G95 performans testlerine baktığımızda; Snapdragon 678 ve Exynos 850’den daha iyi görünüyor. Antutu testlerinde iyi bir performans gösteren Realme 8, Snapdragon 720 yonga seti kullanan bazı telefonları geçmeyi başarıyor.

Ekran Özellikleri:

Yeni telefonda; Realme 7 modeline göre ekranda önemli bir değişiklik yapılmış ve LCD panelden Süper Amoled panele geçilmiş. Fakat ekran yenileme hızı 90Hz’den 60Hz’e düşürülmüş. Ama 1000nit parklık ce canlı renkler sunan Amoled panel yine de tercih nedeni olacaktır. Aynı zamanda ekran biraz küçültülerek 6.4 inç büyüklükte kullanılmış ve ekran çözünürlüğü 1080×2400 piksel olarak sabit kalmış. Ayrıca ekranda HDR10 desteğine de yer verilmiş.

Kamera Özellikleri:

Realme 8, arkada toplam dört adet kameraya sahip. Ana kamera 64Mp çözünürlük sunuyor. Bu kamerada, 1/1.73 inç büyüklüğünde Sony IMX682 sensörü kullanılıyor. Birçok telefonda kullanılan (Realme 7 Pro, Poco X3, Xiaomi Mi 10T, Samsung M51 vs) Sony IMX682 sensörü, oldukça popüler bir sensör. Kameranın OIS veya özel otofokus özelliği yok, videolar için EIS desteği var. 64Mp ana kamera genel olarak beklentileri karşılıyor ve canlı renkler ile bol detaylar sunuyor.

Bunun yanında, 8MP ultra geniş açılı kamera ile iki adet 2Mp çözünürlükte makro ve derinlik kamerası kullanılıyor. Ön tarafta ise 16Mp çözünürlükte Sony IMX471 sensörü bulunuyor.

Realme 8, ana kamera ve ultra geniş açılı kamera ile video çekebilir. Ana kamera 4K/30fps veya 1080p/60fps video çekebilirken, ultra geniş açılı kamera, 1080p/30fps video çekebiliyor. EIS özelliği, her iki kamerada yalnızca 1080p/30fps modunda kullanılabiliyor. Ayrıca ön ve arka kamera ile aynı anda çift görünümlü bir video çekebilirsiniz.

Batarya Özellikleri:

Realme 7’de olduğu gibi Li-Po özellikte ve 5.000mAh kapasitede bir batarya kullanılıyor. Video oynatma süresi, eski modelin yaklaşık 14 saatine göre, neredeyse yüzde elli artmış durumda. Bekleme, konuşma gibi diğer konularda benzer batarya süreleri alınıyor.

Bataryayı şarj etmek için, 30W hızlı şarj özelliğine sahip Dart adaptör kullanılmış. Bu Dart adaptöre ait, kutudan çıkan özel kablosu kullanıldığında 5V gerilimde, 6A akım çekilebiliyor. Gerilim ile akım değerini çarparsanız size güç değerini vermiş olur. (5Vx6A=30W)

Realme, 5.000 mAh bataryanın yüzde sıfırdan yüzde elli şarjının 26 dakikada ve tam şarjının 65 dakikada tamamlandığını belirtiyor.

Yazılım Özellikleri:

Telefonda, Android 11 işletim sistemi ve Realme UI 2.0 kullanıcı arayüzü yer alıyor. Yeni Realme UI 2.0 kullanıcı arayüzü; birkaç ekstra Karanlık Mod stili ve gelişmiş güvenlik seçenekleri sunuyor. Bu arayüz oldukça fazla kişiselleştirme seçenekleri sunuyor.

Realme 8’de; Galeri, Müzik ve Videolar gibi multimedya uygulamaları Realme tarafından sağlanıyor. Ayrıca Dosya Yöneticisi ve Telefon Yöneticisi uygulaması da var. 

Popüler Haberler

İlgili Haberler