Mercedes, Otonom 3 Teknoloji İçin Alman Hükümetinden Onay Aldı..

Mercedes, Seviye 3 Otonom sürüş teknolojisini araçlarında kullanmak için, Alman hükümetinden onay aldı. Böylece yasal gereklilikleri karşılayan ilk marka oldu.

Mercedes, Seviye 3 Otonom sürüş teknolojisini 2022 yılın başlarında yeni Mercedes S-Serisi ve EQS sedanlarında kullanmaya başlayacak. Seviye 3 Otonom sürüş, şimdilik sadece Almanya iç pazarında sunulacak ve sürücüler teknolojiyi 60km/sa hıza kadar olan yavaş trafikte kullanabilecek.

Otonom sürüş teknolojisinde; sürücünün araca müdahalesine ihtiyaç duyulmadan, akan trafik içerisinde sistemin aracı yönlendirmesi ve istenilen rotaya ulaşılması hedefleniyor.

Drive Pilot olarak adlandırılan sistemde; bir çok LiDAR sensörden, kameradan, GPS izleyiciden veri toplanır ve bu veriler ile otomobilin çevresi takip edilir. Yapay zeka destekli sistem, yol boyunca oluşan trafik içerisinde bu verileri kullanır ve bağımsız olarak tepkiler vererek aracı yönlendirir.

Drive Pilot sistemi, belirli koşullar karşılanmazsa sürücüden kontrolü devralmasını istiyor. Eğer sürücü bunu yapmazsa sistem aracı durduruyor, dörtlü flaşörleri çalıştırıyor ve acil arama işlevini etkinleştiriyor.

Mercedes, sistemin Alman Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi tarafından onaylanmasının, teknolojinin uluslararası alanda kullanıma sunulmasının önünü açtığını belirtiyor. Mercedes’in baş teknoloji sorumlusu Markus Schafer şunları söylüyor:

“Yıllardır otonom sürüş vizyonumuzu gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu LiDAR tabanlı sistemle, müşterilerimize benzersiz, lüks bir sürüş deneyimi sunan ve onlara en önemli şeyi, yani zamanı veren araçlarımız için yenilikçi bir teknoloji geliştirdik. Yetkililerin onayı ile artık bir atılım gerçekleştirdik: Almanya’da koşullu otomatik sürüşü seri üretime sokan ilk üreticiyiz. Bu dönüm noktası ile otonom sürüş alanındaki öncü çalışmalarımızı bir kez daha kanıtlıyor ve aynı zamanda radikal bir paradigma değişikliğini başlatıyoruz.”

Popüler Haberler

İlgili Haberler