Kaybolan ya da Çalınan Android Telefon Nasıl Bulunur?

Birçoğumuz telefonlarımızı bir yerlerde unutmuş veya yaşam alanımızda koyduğumuz yeri bulamamış, saatlerce aramıştır. Kaybolan telefonumuza bir şekilde yeniden kavuştuysak, sorun yok. Ama ya telefonumuzu bulamıyorsak ya da telefonumuz çalındıysa..  İşte böyle bir durumda, Android cihazlarda “Cihazımı Bul” özelliğini kullanabilirsiniz.

Cihazımı Bul Özelliği, Android telefonları uzaktan bulmayı, şifre veya desen ayarlayarak kilitlemeyi ve hatta istenirse tüm verileri silmeyi sağlayan bir özelliktir. Telefonunu kaybeden bir kullanıcı; telefonun bulunma ihtimaline karşılık, bulan kişiden aramasını istemek için kilit ekranında bir mesaj görüntüleyebilir. 

Kayıp Android Telefonu Bulmak:

Kayıp bir Android Telefonu bulabilmek veya telefondaki verileri silebilmek için bazı ön koşullar gereklidir. 

 •   Telefon açık olmalıdır
 •   Bir Google Hesabı’nda oturum açılmış olmalıdır
 •   Mobil veriye veya kablosuz ağa bağlı olmalıdır
 •   Google Play’de görünmelidir
 •   Konum özelliği açık olmalıdır
 •   Cihazımı Bul özelliği açık olmalıdır

Bu ön koşulların tümü sağlanıyorsa, şu işlemleri takip etmek gerekir:

Uzaktan Bulma, Kilitleme veya Silme:

 1. Web tarayıcınızdan android.com/find adresine gidin ve Google Hesabınızda oturum açın. Oturum açtıktan sonra sol üst köşede telefonunuzu göreceksiniz.  
 2. Kaybolan telefona bir bildirim gönderilir.
 3. Açılan sayfadaki haritada telefonun yaklaşık yeriyle ilgili konum bilgileri görülür. Konum, yaklaşık yeri gösterir ve doğru olmayabilir. Telefonunuz bulunamazsa bilinen son konumunu (varsa) görürsünüz.
 4. “Ses Çal” seçeneği sayesinde, Telefon yakınınızda bulunuyorsa konuma gidebilir ve ardından telefon sessizde veya titreşimde olsa bile zilini beş dakika boyunca çaldırabilirsiniz.
 5. “Güvenli Cihaz” seçeneği ile telefonunuzu şifre veya desen oluşturarak kilitleyebilirsiniz. Telefonunuzu başka bir kişinin bulması ihtimaline karşılık, kilit ekranına bir mesaj veya telefon numarası ekleyebilirsiniz.
 6. “Cihazı Sil” seçeneği ise telefonunuzdaki tüm verileri kalıcı olarak siler (ama SD kartları silmeyebilir). Silme işleminden sonra “Cihazımı Bul” özelliği telefonda çalışmaz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler