iPhone 14 Serisindeki Tüm Modeller 120 Hz LTPO OLED Ekran Kullanacak

Apple tarafından önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone 14 serisi hakkında çıkan haberlere göre, serideki tüm modeller 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip LTPO OLED ekran kullanacak.

Apple, iPhone 13 serisini Eylül ayında tanıtmaya hazırlanıyor. Bunun yanında bir sonraki seri olacak iPhone 14 modelleri için bazı sızıntı haberler gelmeye başladı.

iPhone 13 serisi modellerin, sadece Pro versiyonlarında 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip LTPO OLED ekran kullanılacağı açıklanmıştı. Bunun nedeni ise LTPO ekranların sadece Samsung tarafından üretilmesi ve Samsung’un yeterli sayıda ekran üretme kapasitesine sahip olmaması olarak gösteriliyor. iPhone 14 serisinde ise işler biraz değişecek gibi duruyor.

Kore basınında yer alan haberlere göre, LG Firması önümüzdeki yıl Apple için LTPO OLED ekran üretmeye başlayacak. LG Firmasının ekran üretmesi ile beraber, tedarik sıkıntısı aşılarak iPhone 14 serisinin tüm modellerinde 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip LTPO OLED ekranlar kullanılabilecek.

LTPO teknolojisi, Apple tarafından geliştirildi. LTPO Teknolojisinin avantajı ise ekran tazeleme hızının dinamik olarak değiştirilebilmesi. Telefon ekranında yer alan görüntüye ve kullanıcının yapmış olduğu işleme (oyun, film, internet vb) bağlı olarak ekran tazeleme hızı 1 ila 120Hz arasında otomatik olarak ayarlanıyor. Böylelikle telefonun sürekli 120 Hz’de çalışıp bataryayı tüketmesi engelleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler