iPhone 14 Pro Serisi, USB Type-C Portu ile Gelebilir..

Son günlerde, iPhone 14 Pro modellerinde USB Type-C bağlantı portunun kullanılacağına dair paylaşımlar çoğaldı.. 

Apple tarafından 2022’nin sonuna doğru tanıtılacak, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max akıllı telefon modellerinde; Lightning bağlantı yerine, USB Type-C bağlantı noktası kullanılacağı iddia ediliyor.

iPhone 13 Pro serisi telefonlar, ProRes formatında çekim yapabiliyor ve bu da çok fazla depolama alanı gerektiriyor. Mesela, bir dakikalık 4K ProRes video 6 GB depolama alanı kullanıyor. Bu videoyu düzenlemek için bir bilgisayara aktarmak istediğinizde Lightning ile ilgili sorun ortaya çıkıyor. 

Çünkü bu konektör 2012’den beri var ve USB 2.0 hızlarını kullanıyor. 2012 yılından beri iPhone modellerinde, USB 2.0 protokolü üzerinden çalışan ve 480 Mbps veri aktarım hızlarını destekleyen Lightning portu kullanılıyor. 

USB 3.1 standardı ile geliştirilen USB Type-C, veri aktarım konusunda ön plana çıkıyor. USB Type-C 10Gbit/sn veri aktarımı yapabiliyor.

İşte tam bu nedenden dolayı; büyük hacimli dosya transferini, düşük veri aktarım hızına sahip port ile dışa aktarmak birkaç saat sürebildiği için Apple, önümüzdeki yıl USB-C portuna geçebilir.

Bunun yanında Avrupa Birliği, tüm cihazlarda USB-C bağlantı noktasının kullanılması için baskı yapıyor ve bu standartlara uymayan şirketlere ceza vermeye hazırlanıyor. Bu da Apple için, USB-C konusunda önemli bir karar verme etkeni olarak öne çıkıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler