iPhone 13 Pro için 120Hz OLED Panalleri Samsung Üretecek

Apple, iPhone telefonları için ekran paneli tedarikçisi olarak LG, BOE ve Samsung ile çalışıyor. Şirketin yeni çıkaracağı serideki, Pro modelleri için 120Hz panel tedarikçisi olarak Samsung ile anlaştığı belirtiliyor.

Üst seviye amiral gemisi Android akıllı telefonların neredeyse tamamı 120Hz ekran tazeleme hızı desteği veriyor. Artık Apple’ın da iPhone modellerinde bu desteği vermesi bekleniyor.

Kore’de çıkan yeni haberlere göre Samsung Display, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri için ekran panelleri gönderecek. Gönderilecek yeni paneller, 120Hz ekran tazeleme hızı sahip olacak ve LTPO OLED teknolojisi ile üretilecek.

LTPO Nedir? LTPO Oled Panel Özellikleri

LTPO, düşük sıcaklıkta polikristalin oksit anlamına geliyor. Bu teknolojinin özelliği, telefonda pil tasarrufu sağlamak için ekran tazeleme hızının otomatik olarak ayarlanmasıdır.

LTPO OLED paneller, otomatik değişken yenileme hızı desteği sunarlar. Mesela bir oyun oynarken, ekran tazeleme hızını 120Hz olarak ayarlar, ama telefonda fotoğraflara bakarken tazeleme hızını otomatik olarak minimum değere düşürür. Tazeleme hızını değiştirmek için kullanıcının uğraşması gerekmez. Böylelikle pil tasarrufu sağlanmış olur.

OLED panel sevkiyatı, Ocak 2021’de 53 milyon adede ulaştı ve bunun 45 milyon adedini Samsung Display, pazarın yaklaşık yüzde 85’ini karşılayarak sağladı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler