Intel İle AMD İşbirliği Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Intel ile AMD arasında uzun süredir devam eden bir yarıştan söz etmek yanlış olmaz. Intel işlemci konusunda biraz daha öne çıkan bir marka olunca AMD bu noktada işlemci devine yetişmek içinde sürekli yeni adımlar atması ile biliniyor. Son olarak işlemci devinin 7.nesil Kaby Lake işlemcilere geçiş yapması artık AMD işlemcilerinin de beklenenden çok daha geriye düşmesine neden olmuştu.

AMD işlemcilerinde bir türlü beklenen performansın elde edilememesi ile beraber bir diğer alanda yani ekran kartı alanında ise AMD rakibine göre çok daha öne çıkmaya başladı. Bu alanda Nvidia ile yarışan firmanın ekran kartı konusunda elde ettiği tecrübeleri ile öne çıkan markanın şimdi ise bu deneyimini Intel ile birleştirmeye hazırlanıyor.

Intel Entegre Ekran Kartlarında AMD Serisini Kullanacak

Aslında Intel işlemcileri ile beraber marka yine kendi geliştirdiği entegre ekran kartlarını kullanıyordu. HD grafik olarak bilinen bu dahili ekran kartlarının performansı ise bir türlü istenen değerleri verememişti.

Intel

7.nesil serilerinde bile işlemci performansını öne çıkaramayan entegre ekran kartlarında artık firmanın değişikliğe gideceği de ortaya çıktı. Bu noktada marka rakip işlemci üreticisi olan AMD seçimi yapmış durumda. Yapılacak yeni anlaşma ile beraber Intel’in AMD’den entegre ekran kartı sistemini alacağı ortaya çıktı.

AMD Radeon Ekran Kartları Geliyor

Bu noktada işlemci devinin AMD’nin ünlenen serilerinden biri olan AMD Radeon ekran kartlarını kullanacağı ortaya çıktı. Yeni ekran kartları ile beraber grafik performansını arttıracağı ve harici ekran kartına duyulan ihtiyacı da bir hayli azaltacağı düşünülen teknoloji devinin yeni ortaklığı AMD serisine ne gibi bir yarar sağlayacak ya da nasıl bir değişiklik söz konusu olacak şimdilik belli değil.

Fakat belli olan bir detay var ki söz konusu işlemci tercisinde iki firmanın ortak çalışacak olması biraz olsun AMD Intel yarışını da rahatlatacaktır. Tabi bu durumun iki firma arasındaki rekabeti nasıl etkileyeceği de merak konusu olarak karşımıza çıkıyor. Belki de bu aşamadan sonra ortak geliştirilmiş olan bir işlemci türü ile karşılaşmak bile mümkün olabilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler