Huawei’nin Geliştirdiği, HarmonyOS İşletim Sisteminin Tanıtım Tarihi Açıklandı

Huawei şirketi, Amerika tarafından uygulanan ambargolar nedeni ile Android Hizmetlerini akıllı telefonlarında kullanamıyordu. Bu nedenle şirket kendi işletim sistemi HarmonyOS’u, Android’in alternatifi olarak geliştirdi ve resmi olarak tanıtacağı tarihi açıkladı.

Huawei; HarmonyOS ismini verdiği, kendi mobil işletim sistemi üzerinde çalışmalarını birkaç yıldır sürdürüyor. Yakın zamanda test sürümlerini yayınlamıştı. Artık sistem kullanıma hazır.

Huawei, Youtube ve Weibo’da bulunan resmi hesaplarından, yeni işletim sisteminin tanıtım tarihini gösteren bir teaser videosu yayınlandı. Buna göre; 2 Haziran 2021 tarihinde Çin saatiyle 20:00’da (Türkiye saatiyle 15:00) tanıtım yapılacak.

HarmonyOS işletim sistemi; akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler, akıllı televizyonlar ve araç multimedya sistemleri gibi farklı cihazlara kurulabilen, açık kaynaklı bir işletim sistemi olacak. 2021’in sonunda, 200 milyonu şirketin kendi cihazları ve diğer 100 milyonu da ortak ürünler olmak üzere yaklaşık 300 milyon cihazın HarmonyOS’ta çalışmasını planlıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler