Huawei HarmonyOS İşletim Sistemi: Xiaomi, Oppo ve Vivo Tarafından Kullanılacak.

Huawei, akıllı telefonlar için hazırladığı Harmony işletim sistemi büyük bir merakla bekleniyor. HarmonyOS, hem Android hem de iOS için zorlu bir rekabet yaratacak. Yapılan paylaşımlara göre, Çinli telefon üreticileri HarmonyOS kullanımına geçebilirler.

Huawei’nin Tüketici İş Yapay Zekası ve Akıllı Tam Senaryo İşletme Departmanı başkan yardımcısı Yang Haisong; Harmony’nin tamamen açık kaynaklı bir sistem olduğunu söyledi. Ayrıca 128MB-4GB belleğe sahip herhangi bir cihazda çalışabileceğini belirtti.

Yang Haisong, aynı zamanda üç akıllı telefon üreticisinin Harmony sistemini kullanacağını da açıkladı. Bu üreticilerin; Xiaomi, Oppo ve Vivo olması bekleniyor. Yang Haisong’a göre; işletim sistemi yazılımını hazırlamak işin %1’ini oluşturuyor. Kalan %99 ise, kaç ortağının platformu kullanmaya istekli olduğu ile alakalı diyor. Bu nedenle, Harmony sisteminin ekolojik inşasının tamamlaması, Huawei’nin bir veya iki yılını alacak. Diğer akıllı telefon üreticileri de sisteme katılırsa, Harmony sisteminin ekolojik sorunları yakında çözülecek.

Huawei’nin dönüşümlü başkanı Xu Zhijun ise, bu yılın sonunda en az 300 miyon cihazın HarmonyOS üzerinde çalışacağını ve bunun 200 milyonunun Huawei’nin ekipmanı olacağını açıkladı.

Bir Weibo blog yazarı, Huawei Harmony OS 2.0’ın, bu yıl 2 Haziran’da resmi olarak dünyaya yayınlanacağını bildirdi. 

Popüler Haberler

İlgili Haberler