Honda Türkiye Fabrikasında Üretim Sonlandırıldı..

Japon otomotiv devi Honda, 24 yıldır Türkiye’de otomobil üretiyordu. Ancak alınan karar ile Honda Türkiye Fabrikası resmi olarak kapatılarak, üretim sonlandırıldı..

Honda Türkiye, hem iç pazara hem de dış pazara yapmış olduğu üretimler ve satış rakamları ile aklımıza ilk gelen firmalardan birisiydi. Çeyrek asıra yaklaşan bir süredir Türkiye’de üretim yapan şirket, ülkemizdeki üretimi durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 2.000 personelin çalıştığı Gebze’deki fabrikada, bantta son Honda Civic Sedan modeli indirildi ve fabrikada kapatıldı.

Honda’nın, üretimi Asya’ya kaydırmak ve elektrikli modellere ağırlık vermek isteği için Türkiye’de üretimi sonlandırdığı belirtiliyor. geliyor. Honda, Türkiye’nin yanında, İngiltere fabrikasını da aynı sebeplerden dolayı kapattı.

Honda tarafından daha önceden; “Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir.” açıklaması yapılmıştı.

Habaş Yerli Hibrit Otomobil Üretecek!

Honda’nın Gebze’deki fabrikasını satın alan HABAŞ’ın, burada yerli hibrit otomobil üretmek için hazırlık yaptığı bildiriliyor.

HABAŞ yetkilileri, 30’a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir otomobil markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı. HABAŞ, kapanan Honda İngiltere fabrikasının ekipmanlarını satın alarak Türkiye’ye getirdi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler