Huawei HarmonyOS, Android ve iOS’tan Hızlı Mı?

Huawei tarafından yapılan HarmonyOS sunumunda, kendi işletim sistemlerinin Android ve iOS’tan neden daha hızlı çalıştığı paylaşıldı.

HarmonyOS işletim sisteminin özellikleri:

  • Akıllı cihazlara odaklanan bir işletim sistemi.
  • Tek bir telefon üzerinden pek çok cihazı kontrol etme imkanı.
  • Akıllı cihazlar arası iletişimi kolaylaştıran kullanıcı dostu arayüz.
  • Hızlı ve akıcı bir arayüz.
  • Daha uzun pil ömrü.

Huawei, geliştirmiş olduğu HormonyOS işletim sisteminin, iOS ve Android işletim sistemlerine göre önemli bir avantajı olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, HarmonyOS çalışma hızı; zamanla veya uygulama ve dosya sayısındaki artışla düşmüyor.

İşletim sistemi, akıllı telefona yük bindikçe sistemi daha optimize bir şekilde yönetiyor ve uygulama takılmalarının önüne geçiyor. Bu sayede kullanıcılar, daha akıcı ve kararlı bir işletim sistemini deneyimliyor.

Ayrıca, yüksek güç gerektiren bir işlemi hem GPU hem de CPU arasında bölen sistem, böylece çok daha verimli ve hızlı çalışıyor. Huawei’nin belirttiğine göre GPU, HarmoyOS’da diğer işletim sistemlerine kıyasla daha aktif bir role sahip.

Bu açıdan bakıldığında, 36 aylık bir kullanımdan sonra bile HarmonyOS çalıştıran cihazlarda flash belleğin sıralı okuma hızının %4,5, sıralı yazma hızının %0,9 ve rastgele okuma/yazma düşüşlerinin %5’ten az olması sağlanıyor.

Bu sonuçları diğer işletim sistemleri ile karşılaştırdığımızda, iOS cihazlarda aynı döngü en az %20 oranında düşüş gösteriyor. Android cihazlarda ise bu düşüşün daha fazla olduğu belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler