Elektrikli Kamyon, Dünya Menzil Rekoru Kırdı.. Tek Şarj ile 1099km Yol Gitti!

Almanya’da DPD adlı bir taşımacılık şirketi tarafından kullanılan tamamen elektrikli kamyon, Continental’in de desteği ile beraber, tek bir şarj ile 1099 kilometrelik bir mesafe gitmeyi başardı ve dünya rekoru kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi..

İsviçreli Futuricum adlı bir firma tarafından, Volvo tırlarının şasisi üzerine geliştirilen bu elektrikli kamyon, 23 saat boyunca toplamda kesintisiz olarak 1.100 km yol gitmeyi başardı ve dünyada en uzun menzile ulaşan elektrikli araç rekorunu kırdı. Rekordaki ortalama hız ise 50 km/s olarak kaydedilmiş ve bu deneme trafiğe kapalı bir test pistte gerçekleştirilmiş.

Hannover yakınlarındaki, trafiğe kapalı ve 2,8 kilometrelik test parkurunda 23 saat boyunca tek bir şarjla 1.099 kilometre mesafe gidilmiş ve ortalama 50km/s hız yapılmış. Araç, iki sürücü tarafından 4.5 saatlik vardiyalarla kullanılmış ve toplam 392 turu atılmış.

Projeye, lojistik firması DPD Switzerland, Futuricum (Designwerk Products) ve lastik üreticisi Continental destek vermiş.

Bu elektrikli kamyonda, 680 kWsa ile Avrupa’daki en büyük batarya paketi bulunuyor. Mercedes eActros’ta en yüksek kapasite 420 kWsa olarak karşımıza çıkmıştı. Ayrıca kamyonda, düşük yuvarlanma direncine sahip, yüksek kilometre performanslı özel tasarım Continental lastikler kullanılmış.

Popüler Haberler

İlgili Haberler