AVM ve Otoparklarda, Araç Şarj Ünitesi Zorunlu Oldu

Yeni yapılacak AVM ve genel otoparklarda, elektrikli araçlara özel olarak bazı düzenlemeler yapıldı. Otopark kapasitesinin en az %10 ‘u oranında elektrikli araçlara şarj ünitesi alanları ayırılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre, 30,000 metrekareden büyük AVM’lerde kurulacak şarj ünitelerinden en az birinin, 70,000 metrekareden büyük AVM’lerde ise en az ikisinin ilgili standartlara göre hızlı şarj kapasitesine sahip olması gerekiyor.

Söz konusu yerlerde elektrikli araçlara yönelik getirilen düzenlemedeki yüzde 10 oranı 2023’e kadar yüzde 5 olarak uygulanacak. Bu tarihe kadar elektrikli araçların şarj ünitelerinde hızlı şarj kapasitesi zorunluluğu aranmayacak.

Zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılacak binalarda, zorunlu otopark alanlarının 1 adetten az olmamak üzere en az yüzde 5’inin, şarj ünitesi dahil elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi şartı aranacak.

Yerleşim yerlerinde yapılacak yeni binalarda, 80 metrekare altı her 3 daire için 1 adet, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 adet, 180 metrekare her daire için 1 adet, 180 metrekare üstü her daire için ise 2 adet otopark alanı oluşturulması gerekiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler