Apple Tedarikçisine Tazminat Davası Açtı

Patent davalarında son olarak Nokia ve Apple’ın karşı karşıya geldiğini gördük. Her iki markada birbirlerini suçlayarak karşı davalar açmıştı. Nokia bu davalarda artık meşhur hale gelen patentlerinin Apple tarafından kullanıldığını iddia etmiş ve Apple’a dava açmış, Apple ise haksız kazanç durumu olduğunu ortaya çıkarmış ve karşı dava açmıştı.

Henüz akıllı telefonların dev markalarından biri olan Apple’ın bu davasının etkileri sürerken markanın şimdilerde yeni bir dava süreci daha başlattığı ortaya çıktı. Ortay çıkan gerçeklere göre teknoloji devi bu kez kendi parça tedarikçisine dava açtı. Davanın nedeni ise yine rekabet ortamında haksız kazanç sağlanması oldu.

Apple Qualcomm Anlaşması Bitti Mi?

Davanın açıldığı firma ise akıllı telefon dünyasında adını sıkça duymaya başladığımız Qualcomm firması oldu. Mobil işlemci teknolojileri üzerinde yaptığı çalışmalarla bilinen Qualcomm tarafına açılan davanın nedeni ise yine firmanın Apple’a sağladığı parçalar. iPhone içerisinde gerek modellerde gerekse de çiplerde bulunan Qualcomm ürünleri için teknoloji devi aslında markaya bir miktar para ödemekte. Yeniden satışa çıkarılmaması için Qualcomm’un çiplerine ödenen bu para için ise Apple haksız rekabet iddialarında bulundu.

Apple Qualcomm

Firmanın istediği fiyatları 5 kat arttırdığını öne süren teknoloji devi bunun içinde tam 1 milyar dolarlık rekor bir tazminat davası açtı. Teknoloji devinin açtığı dava sonrasında iki firma arasındaki anlaşmalarda son mu buldu soruları da gündeme geldi. Muhtemelen karşı dava ile karşılaşacak olan teknoloji devi ile Qualcomm arasındaki davanın ise anlaşmalara şu an için etki etmediğini de belirtelim.

İddialar Ne Kadar Doğru?

Bununla beraber dava sürecine kadar gelen iddiaların ne kadar doğru olduğu da tartışma konusu oldu. Apple’ın gerçekten sadece parça tedarik için ekstra olarak 5 kat para ödemesi durumu söz konusu mu? Mahkemelerin bu konuda vereceği karar ne olacak?

Verilen karar iki firma arasında yapılan ortaklığın sonu anlamına gelebilir mi? Tüm bu sorular cevaplarını beklemekte. Fakat kesin olarak yorum yapabileceğimiz bir konu var o da Apple’ın davalarına devam etmesi durumunda teknoloji dünyasının en çok dava açan firmalarından biri olmayı başaracağı da kesin.

Popüler Haberler

İlgili Haberler