Android 12 Kararlı Sürüm Yayınlandı! Telefonlara ne zaman Gelecek?

Google tarafından, yeni Android 12 işletim sisteminin kararlı sürümü yayınladı. Android 12 güncellemesi alacak telefonlara birkaç hafta içinde dağıtılacak.

Yapılan Beta testleri sonunda, Android 12’nin kararlı sürümü çıktı. Ancak yeni işletim sistemi, açık kaynak kodu olarak sunulduğu için Pixel telefon modellerinde dahi hemen yüklenemeyecek. Google önümüzdeki haftalarda Pixel serisi akıllı telefonlarını yeni sürüme yükseltecek.

Bununla birlikte Samsung Galaxy, OnePlus, Realme, Tecno, Vivo, Xiaomi ve OPPO akıllı telefonların da 2021’in sonuna kadar Android 12 güncellemesi alacakları belirtiliyor.

Google, son yıllardaki en büyük tasarım değişikliğini Android 12’de gerçekleştirdi. Android 12 ile beraber telefonlar, optimize edilmiş CPU kullanımı sayesinde daha hızlı bir performans sunacak. Aktif CPU kullanım süresini %22 oranında azalttığı ifade ediliyor.

Android 12 ile birlikte, hangi uygulamaların hangi izinlere eriştiğini gösteren yeni bir Gizlilik Panosu sunuluyor. Ayrıca mikrofonu ve kamerayı hiçbir uygulamanın kullanmaması için tamamen devre dışı bırakmak mümkün olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler