836km Menzil Sunan, Elektrikli Lucid Air Üretimine Başlandı..

Lucid Air sonunda üretim bandına çıktı ve yaklaşık bir ay sonra ilk teslimatlarını yapacak. Arizona’da kurulan fabrikasında ilk olarak Air Dream Edition versiyonları üretilecek.

ABD Çevre Koruma Ajansı tarından onaylanan 836 kilometre sürüş menzili sunan Lucid Air, almış olduğu yatırımlar ile hızlı bir şekilde üretim sürecine başladı. Şirket Amerikada Tesla Model S’in en büyük rakibi olarak piyasaya çıkıyor.

Şirket, ilk olarak 2016 yılında tamamen elektrikli aracını tanıtmıştı. Ama aradan geçen bu süreçte, yaşanan finansal sıkıntılar nedeni ile araçların üretimine başlayamamıştı. Ancak Suudilerden alınan 1 milyar dolarlık yatırım desteği ile üretim süreci başladı.

Fabrikada ilk olarak Air Dream Edition versiyonları üretime geçirildi ve önümüzdeki ay teslim edilmeye başlanacak. İlk partide 520 adet üretilerek teslim edilecek. Ayrıca şirket Air için toplamda 13 bin adet sipariş almış durumda.

Lucid Air modelleri sunmuş oldukları 836km yüksek menzil değeri yanında, 2.5 saniyede 0’dan 100km hıza çıkabilen ve 1126 beygir gücüne sahip Dream Edition Performance versiyonu da içeriyor.

Lüks segmentte yer alan Lucid Air modelleri, 300 kW’a kadar hızlı şarj desteği ve 20 dakika şarjla 480km menzil sunabiliyor.

Lucid Air Dream Edition fiyatı yaklaşık 160.000 dolar fiyat etiketi ile satışa çıkıyor. Giriş seviyesi paket içeren model ise 52.000 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Şirket, önümüzdeki süreçte markanın ilk SUV modeli için de ayrı bir üretim bandını hayata geçirecek. 2022 yılının sonunda fabrikada 2.000 çalışan istihdam edilmesi ile beraber yıllık 20.000 adetlik üretim kapasitesine ulaşılması hedefleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler