5G Logosu Gün Yüzüne Çıktı

3. Nesil Ortaklık Projesi, yeni nesil mobil kablosuz standardının resmi isminin 5G olacağını resmi olarak belirtti. Bununla birlikte, 5G fonksiyonlarında kullanılacak 5G’nin dalga desenli yeni logosu da 3GPP tarafından tanıtıldı.

3GPP, 5G’nin ilk standartlarını 2017’nin ikinci yarısında belirleyeceğini duyurdu. Ayrıca aynı dönemde LTE-Advanced Pro özellikleri ve yeni çalışmaları hakkında da gelişmeler yaşanacağı belirtildi. Son zamanlarda 5G hakkında ortaya iddialar çıkmaya başlasa da yakın zamanda resmi ve daha net bilgilerin geleceği düşünülüyor.

Yeni logonun tasarımı ve içeriği hakkında ise 3GPP tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Fikir, düz siyah metin ve dokulu dalgaların kullanımı ile tanıdık bir tasarım yönünü takip etmek ama logoyu daha güçlü ve keskin hale getirmek. Ne de olsa yeni nesil 5G mimarisinin köklerinde de çok güçlü ögeler kullanıyor.”

Yayınlanan 3GPP spesifikasyon raporu beklenenden daha erken yayınlanacak. Bu durumda 5G logosuna ait niteliklerin ve endüstri hakkında bilgilerin duyurulması amaçlanıyor. 5G’den önce Release 15 2018 yılında piyasaya çıkmış olacak. Release 16 olarak bilinen 5G Phase 2 projesinin ise 2020 yılında sektörle buluşması bekleniyor.

Ayrıca Release 8 ile başlayıp Release 14’ün ötesine geçme başarısını yakalayan LTE başarılarının da belgelerde kendisine yer bulması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler