2021 Tesla Model S Plaid Modeli 1.020 Beygirlik Gücü İle Piyasada

Tesla Model S serisinin en üst versiyonu olarak konumlandırılan Tesla Mode S Plaid modeli, 1.99 saniyede 0-100km hızlanma değeri ile resmi olarak tanıtıldı.

Dünyada elektrikli otomobil üretimine yön veren Tesla; Porsche Taycan Turbo S ve Audi RS e-tron GT gibi rakipleri ile mücadele etmek için yeni Model S Plaid versiyonu geliştirdi. 1020 beygir güç veren elektrikli motorla gelen Model S Plaid, maksimum 320 km hıza çıkabiliyor. Aracın başlangıç fiyatı yaklaşık 130 bin dolar olarak belirlenmiş.

Model S Plaid güncellenmiş pil teknolojisi sayesinde, tam şarjla yaklaşık 643 kilometre yol gidiyor. Bataryanın doldurulması gerektiğinde, yeni 250kW hızlı şarj teknolojisi sayesinde yalnızca 15 dakikalık şarj ile 300 km menzil sağlanıyor.

Model S Plaid’e, yol tutuşu ve dinamik yeteneğine yardımcı olmak için aerodinamik ince ayar ve şasi modifikasyonu yapılmış. Araçta; geniş yan etekler, yeni bir difüzör ve spoyler, daha büyük frenler, alçaltılmış süspansiyon, yeni süspansiyon amortisörleri kullanılmış.

Yapılan tasarım değişiklikleri sonucunda, aracın rüzgar sürtünme katsayısı 0.208Cd değeri ile şu an üretilen tüm otomobillerden daha düşük. Porsche Taycan’ın sürtünme katsayısı 0.22Cd.

Aracın içine geçtiğimizde; farklı bir direksiyon simidi, yeni dijital göstergeler, 22 hoparlörlü ses sistemi ve 17 inç büyüklüğünde multimedya eğlence ekranı karşımıza çıkıyor.

Musk, “Eğer otomobilin geleceğini düşünürseniz, genelde otomatik pilot öncelikli hale gelir ve sonradan eğlence öne çıkar. Araç içi eğlence giderek önem kazanacak. Araç içerisinde film izleyebilirsiniz, oyun oynayabilirsiniz, interneti kullanabilirsiniz” dedi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler