Xiaomi Mi 11 Lite Mı, Redmi Note 10 Pro Mu? Teknik Özellik Karşılaştırması

Türkiye telefon pazarına yakın dönemde giren ve yaklaşık aynı fiyat etiketine sahip Xiaomi Mi 11 Lite ve Redmi Note 10 Pro modellerini teknik özellikleri açısından karşılaştırıyoruz.

Türkiye’de oldukça popüler olan bu iki model arasında, karar vermekte zorlanan okuyucularımız için telefonları karşılaştırdık. Telefonların tasarım, işlemci, ekran, kamera, batarya, yazılım ve fiyat gibi özelliklerini kıyaslayarak en doğru modeli seçmek için yazımızı hazırladık.

Tasarım

Alacağınız telefonun tasarımı sizin için önemliyse, hiç düşünmeden Xiaomi Mi 11 Lite alabilirsiniz. Mi 11 Lite, Redmi Note 10 Pro’ya göre; daha çekici ve kompakt bir tasarıma sahip olmanın yanında, daha ince ve hafif bir telefon.

ÖzelliklerXiaomi Mi 11 LiteRedmi Note 10 Pro
Uzunluk160.53 mm164 mm
Genişlik75.73 mm76.5 mm
Kalınlık6.81 mm8.1 mm
Ağırlık157gr193 gr

İşlemci

Her iki modelde aynı işlemci kullanılıyor. Telefonlarda Snapdragon 732G yonga seti yer alıyor. 128GB depolama alanına sahip cihazlar, 6GB ve 8GB RAM seçeneği sunuyorlar. Genel olarak performans testlerinde, birbirlerine çok yakın puanlar alıyorlar. Bu nedenle performans konusunda aralarında belirgin bir üstünlük yok. Her iki model de tercih edilebilir.

Ekran

Her iki modelde Amoled panel kullanılıyor. Fakat aralarında bazı farklar var. Redmi Note 10 Pro, 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip olmasıyla, oyun oynamayı seven kullanıcılar için daha cazip hale geliyor. Ancak görüntü kalitesi açısından Mi 11 Lite öne geçiyor. Ayrıca uygun fiyatıyla bir milyara kadar renk gösterebilen sayılı telefon modellerinden birisi. 90Hz ekran tazeleme hızına sahip Xiaomi Mi 11 Lite, daha iyi bir parlaklık ve kontrast değeri de sunuyor. Kısacası ekrandaki görüntü kalitesi açısından Xiaomi Mi 11 Lite daha başarılı bir model.

Kamera

Redmi Note 10 Pro modeli; 1/1.52 inç boyutunda ve 108MP çözünürlükte orta seviye bir sensör içeren ana kamera kullanıyor. Ayrıca dört kamera kurulumu ile fazladan 2MP bir derinlik sensörüne sahip. Bunun yanında her iki telefonda, 8MP ultra geniş açılı kamera ve 5MP makro kamera ile 16MP ön kamera bulunuyor. Kamera konusunda bir önceliğiniz varsa Redmi Note 10 Pro seçebilirsiniz. Ama Xiaomi Mi 11 Lite modelinin kamerası da 64MP çözünürlükte çektiği fotoğraflar ile tatmin edici sonuçlar verecektir.

Batarya

33W hızlı şarj desteğine sahip modellerde, Redmi Note 10 Pro daha büyük kapasiteli 5.020mAh batarya kullandığı için, daha uzun bir pil ömrü sağlıyor. Xiaomi 11 Lite ise ince ve hafif bir gövde verebilmek için daha küçük kapasiteli 4.250mAh batarya içeriyor.

Yazılım

Xiaomi Mi 11 Lite ve Redmi Note 10 Pro kutudan Android 11 ile çıkıyor ve MIUI 12 arayüzü kullanıyorlar. Belki burada şöyle bir avantaj olacaktır; Mi 11 Lite yazılım güncelleme konusunda markanın üst grubunda yer aldığı için daha hızlı ve daha çok güncelleme alabilir.

Fiyat

Türkiye’de 6GB Ram ve 128GB depolama alanı ile satılan modellerin fiyatlarına baktığımızda Xiaomi web sayfasında 400TL bir fark olduğunu görüyoruz. Ancak online satış yapan ticaret sitelerindeki fiyatlar neredeyse aynı. Bugünkü fiyatlara göre; en ucuz Xiaomi Mi 11 Lite fiyatı yaklaşık 3.630 TL ve en ucuz Redmi Note 10 Pro fiyatı yaklaşık 3.690TL olarak satılıyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler