Xbox One S İncelemesi

GİRİŞ

Microsoft’un yeni konsolu Xbox One S, selefi Xbox One’a göre yüzde 40 daha ince ve beyaz bir gövdeyle geliyor. Xbox One’a göre 4K video ve HDR desteği gelen Xbox One S modelini detaylarıyla inceliyoruz.

Microsoft, 2013 yılında Xbox One’ı satışa sunmuştu. Üç yıl aradan sonra yeni konsol Xbox One S tanıtıldı. Haziran ayında düzenlenen E3 Fuarı’nda tanıtılan konsolun ülkemizde kısa bir süre sonra satışa sunuldu. Bir önceki modelden yüzde 40 daha küçük olan konsol güçlü donanımı ile dikkat çekiyor.

EN İYİ XBOX TASARIMI

xbox-one-s-2

Xbox One’ın gövdesi siyah iken, yeni konsol beyaz olarak tasarlanmış. Şu ana kadar ki en güzel tasarıma sahip olan Xbox olarak büyük beğeni topladı. Beyaz renkli ve ızgara tasarımlı bir gövdeyle sahip olan konsol, bir önceki modeline göre az yer kaplıyor. Xbox One gibi devasa görünüme sahip değil, daha minimal.

Konsolun ön ve arka tarafında toplam 3 adet USB 3.0 yer alıyor. Ön tarafta USB girişinin haricinde kumanda eşleştirme tuşu ve yeni kızılötesi yayıcı bulunmakta. Arka tarafta ise iki adet HDMI, IR çıkışı, optik çıkışı ve Ethernet mevcut.

IR özelliği bulunan Xbox One S, konsol ile televizyon ve uydu alıcı gibi cihazları da kontrol edebiliyor. IR özelliği bulunan cihazda maalesef Kinect bağlantısı bulunmuyor. Bu nedenle Kinect sensörünün ipe çekildiği anlaşılıyor. Oyun kumandalarında yapılan bağlantı değişikliği yapılmış, artık kumandalar Bluetooth ile çalışıyor. Bu sayede kumandalar 5.5 metrelik kablosuz kapsama alanına ulaşıyor. Yeni kumandalar sadece Xbox One onaylı kulaklıklar ile çalışıyor.

Xbox One S’in dikkat çeken özelliklerinden biri de dahili güç kaynağına sahip olması. Daha önceki konsolun kendisi gibi büyük olan güç adaptörüne artık ihtiyaç bulunmuyor. Bununla birlikte cihaz artık dik olarak kullanılabiliyor.

4K VİDEO ve HDR DESTEĞİ

Xbox-One-S-3

Xbox One S konsolunda bulunan 4K desteği maalesef oyunlar için değil, sadece 4K video desteği mevcut. 4K uyumlu televizyonlarla uyumlu şekilde çalışan konsol 4K Ultra HD Blu-ray’leri sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Konsol üzerinde yüklenen Netflix uygulaması ile 4K video izlemenizde mümkün. Piyasadaki 4K Blu-ray oynatıcıların yüksek fiyatları nedeniyle, Xbox One S cazip olabiliyor. Oyunlarda 4K desteği olmasa da, 4K upscale yapabiliyor ancak 4K upscaling gerçek bir 4K oyun deneyimi yaşatamıyor.

Xbox One S’i selefinden ve rakiplerinden üstün kılan bir diğer özellikte HDR desteği olması. HDR teknolojisi gerçek siyah ve koyu renklerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 gibi az sayıda HDR desteği mevcut. Ancak ilerleyen günlerde yeni çıkacak oyunların HDR desteğinin olması kaçınılmaz duruyor. Bununla birlikte unutmadan belirtmek gerekiyor kullandığınız televizyonda da HDR desteği olması şart. Yeni çıkan 4K televizyonların çoğunda HDR desteği mevcut. HDMI 2.0a bağlantıya destek veren konsol bu sayede 4K çözünürlüğü 60 Hz’de görüntüleyebiliyor.

Donanımsal olarak Xbox One ile aynı özelliklere sahip olan Xbox One S 1,75 GHz’lik sekiz çekirdekli AMD Jaguar işlemci mevcut. 12 çekirdek grafik ünitesi olan konsolda grafik işlemcisinin saat hızı 853 MHz’den 914 MHz’e çıkmış durumda. Xbox One S’i Xbox One’dan performans açısından ayrılmasını sağlayan bir diğer fark ise işlem gücü. Xbox One S, 1,4 teraflops işlem gücüne, Xbox One ise 1,31 teraflops işlem gücüne sahip.

KULLANICI DENEYİMİ

xbox-one-s-4

Şu an için Amerika ve İngiltere’de kullanılabilen Cortana özelliği Ağustos ayında yapılan güncelleme ile Xbox One S tarafından desteklenmeye başladı. Cortana sayesinde konsolunuzu sesli kumanda edebiliyorsunuz.

Xbox Play Anywhere isimli bir özellik de yeni güncellemeyle Xbox One S konsoluna geliyor. Bu özellik sayesinde PC’de satın aldığınız bazı oyunları ek bir ücret ödemeden Xbox konsolunuzda oynayabileceksiniz. Yine son güncelleme ile birlikte arka planda müzik çalma ve 60 FPS oyun videolarını kaydetme özellikleri de bulunuyor.

OneGuide özelliği ile uydu alıcısını HDMI kablo ile konsolunuza bağlıyorusunuz ve televizyon kanallarını Xbox One üzerinden izlenebiliyor.

DETAYLAR

Xbox-One-S-5

Yüzde 40 daha küçük
Bir önceki konsola göre daha gövdeye sahip ve çok daha az yer kaplıyor. Beyaz rengi ile çok çekici.

Depolama seçenekleri
Xbox One S’in 2 TB haricinde 500 GB ve 1 TB kapasiteli modelleri de bulunuyor.

4K Ultra HD Blu-ray
Xbox One S içinde 4K Ultra HD Blu-ray oynatıcı mevcut. İsterseniz Netflix uygulaması ile de 4K videolar izlenebiliyor.

HDR destekli oyun keyfi
Gears of War 4 ve Forza Horizon 3 gibi oyunlarda daha zengin ve daha parlak renkler elde etmek mümkün. HDR destekli oyunlar yolda.

Kızılötesi yayıcı
Android telefonlar ile yapılabilen bu özellik artık Xbox One S konsolunda. Kızılötesi bağlantısıyla televizyonları kontrol etmeye yardımcı oluyor.

Bluetooth desteği
Kumandaların kablosuz kapsamı alanı genişlemiş ve Bluetooth sayesinde Windows 10’lu bilgisayarlarda oyunlar oynanabiliyor

DEĞERLENDİRME

xbox-one-s-7

Teknik Özellikler

İşlemci
1.75 GHz sekiz çekirdek AMD Jaguar
Grafik işlemci
12 çekirdek grafik ünitesi
Grafik işlemci saat hızı
914 MHz
İşlem gücü
1.4 teraflops
ESRAM bantgenişliği
219 GB/s
Çıkış çözünürlüğü
720p, 1080p, 4K (HDR)
Dahili hafıza
500 GB / 1 TB / 2 TB
Güç kaynağı
Dahili
Sürücü
4K Blu-ray, DVD
Bağlantılar
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Ethernet, HDMI 2.0a, S/PDIF, USB 3.0, IR kızılötesi yayıcı
Fiyat

1.899 TL

Popüler Haberler

İlgili Haberler

Xbox One S hem oyun oynamak hem de ek bir ücret ödemeden 4K videoları seyretmek istiyorsanız tam sizin için diyebiliriz. Ancak gerçek 4K oyunu istiyorsanız maalesef önümüzdeki yıl satışa sunulacak Project Scorpio’yu beklemenizi öneriyoruz.Xbox One S İncelemesi