Samsung Galaxy A72 Piyasayı Sallamaya Geliyor!

Samsung, A Serisi yeni modellerini tanıttı. A52 ve A72 modelleri teknik özellikleri ile resmi olarak tanıtıldı ve satış listelerine eklendi. Yakın zamanda ülkemizde de satışa çıkmalarını bekliyoruz.

Samsung Galaxy A72, sahip olduğu yeni özellikleri ile piyasayı sallamaya geliyor. Bir önceki model Samsung Galaxy A71 ile kıyasladığımızda yeni A72 modeli çıtayı biraz daha yukarıya taşıyor. Telefonda en çok dikkatimizi çeken yeni özellikler; kamera teknolojileri, IP67 sertifikası ve stereo hoparlör oluyor.

KAMERA ÖZELLİKLERİ

Önce kameralarından başlayalım. Ana kamera, önceki model A71’de olduğu gibi 64 Mp sensör kullanıyor. Ama burada dikkatimizi çeken kameranın Optik Görüntü Sabitleyici (OIS) ile geliyor olması. Bu size fotoğraf ve video çekerken elinizdeki titremelerden kaynaklanan netlik sorununu en aza indiren donanımsal bir özellik olarak sunulmuş.

Diğer dikkat çeken kamera ise 3x Optik Zoom ve 30x dijital zoom özelliğine sahip 8Mp sensörlü OIS Telefoto kamera oluyor. Optik zoom özelliği sayesinde görüntüde bozulma olmadan, uzaktaki nesneleri 3 kat yakınlaştırma imkanı sağlanarak, çekim yapabiliyorsunuz.

Bunun dışında arkadaki diğer kameralar; 12Mp sensörlü Ultra geniş açı ve 5Mp Makro kamerası. Ön tarafta ise ekranın üst ortasına konumlandırılan 32Mp Selfie kamerasına yer verilmiş. Telefon 4K çözünürlükte 30 kare ve 1080p çözünürlükte 120 kare video çekimi yapabiliyor.

TASARIM ÖZELLİKLERİ

Kameralar dışında dikkat çeken diğer bir özellik ise telefonun, su ve toza karşı dayanıklı olması. Telefon IP67 sertifikasına sahip. Bu özellik sayesinde telefon, 1 metreye kadar suyun içerisinde 30 dakika boyunca zarar görmeden kalabilir.

Telefonun boyutları; Uzunluk: 165mm, Genişlik: 77.4mm, Kalınlık: 8.4mm ve Ağırlık: 203gr

SES ÖZELLİKLERİ

Samsung Galaxy A72 modelinde, ses konusunda da iyileştirme yapılmış. Biri üst diğeri alt kısımda bulunan iki adet hoparlör bulunuyor. Böylelikle kulaklık olmadan da stereo ses deneyimi yaşayabilirsiniz. Stereo ses teknolojisi ile film ve müziklerde sesleri sağ ve sol kanal olarak ayırmak ve yönlendirmek mümkün oluyor. Bu da size daha iyi bir ses deneyimi sunuyor. Telefonda 3,5mm standart kulaklık girişi bulunuyor.

EKRAN ÖZELLİKLERİ

Telefonun ekranı da geliştirilmiş; A71 modelinde 60Hz olan ekran tazeleme hızı, 90Hz olarak karşımıza çıkıyor. A72’de, 800 nit parlık verebilen, 1080×2400 piksel çözünürlükte ve 6.7 inç büyüklüğünde Süper Amoled ekran kullanılmış. Ekran gövde oranı yaklaşık yüzde 84.9 olarak tasarlanmış.

Parmakizi okuyucusu ekranın altına konumlandırılmış. Ekran koruması olarak Gorilla Glass 5 tercih edilmiş.

DİĞER TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Samsung Galaxy A72, Snapdragon 720G yonga seti barındırıyor. Bu nedenle 4G desteğine sahip. Yakın zamanda modelin 5G desteğine sahip bir versiyonunu da gelebilir.

Samsung Türkiye sayfasında paylaşılan bilgilere göre, ülkemizde 8GB Ram ve 128GB depolama seçeneği ile satışa sunulacak.

Bataryası da bir tık iyileştirme ile 5000mAh kapasiteye çıkmış ve 25W hızlı şarj desteğine ile geliyor.

Telefon Android 11 işletim istemi ve Samsung One UI 3.1 ara yüzü ile geliyor. Dolby Atmos, Ekran Yansıtma, Infinity-O Display, Samsung KNOX, Yüz Tanıma gibi yazılım desteklerine de yer verilmiş.

SAR Değeri 10g (Baş) 0.230 W/kg ve SAR Değeri 10g (Vücut)1.168 W/kg olarak belirtilmiş.

Telefonun Avrupa fiyatı 450 € olarak açıklandı. Bu fiyat dikkate alınır ve ülkemizdeki vergilendirmeler eklenirse, Türkiye fiyatı 5000TL üzerinde olabilir. Tabii bu da satışları olumsuz etkileyecektir. Eğer bir önceki modeli Galaxy A71 gibi daha uygun bir fiyatlandırma ile gelirse, gerçekten telefon piyasasını sallar geçer..

Popüler Haberler

İlgili Haberler