İnternetin Geleceği Olan METAVERSE Nedir? Yeni Dijital Evren Mi?

Metaverse kavramı, internetin geleceği olarak isimlendiriliyor.. Peki nedir bu Metaverse?

Teknoloji devi birçok şirket tarafından yatırım yapılmaya başlanan Metaverse kavramı; kelime anlamı olarak “evren ötesi” anlamında kullanılıyor.

Metaverse; tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan, yeni sanal paylaşım evrenine verilen isimdir. Gelecekte oluşturulacak bu Metaverse’e (dijital evrene), arttırılmış gerçeklikle veya sanal gerçeklikle ulaşmanın mümkün olacağı bildiriliyor.

Metaverse kavramı, ilk olarak Neal Stephenson isimli yazarın Snow Crash romanında kullanıldı. Romanda, gerçek insanların avatarlarının bulunduğu, üç boyutlu sanal bir dünyaya Metaverse ismi verilmişti.

2018 yılında beyaz perdeye de uyarlanan Ready Player One isimli başka bir kitapta, insanlar sanal gerçeklik yoluyla, dijital bir dünya üzerinde gerçek dünyada yaptıkları gibi zaman geçirebiliyor ve etkileşim kurabiliyorlardı.

Günümüzde internet kullanıcıları, dijital platformlar sayesinde çevrimiçi olarak birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar. Ancak Metaverse fikri ile insanlar, sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik yoluyla dijital bir evren içinde yaşayabilecekler.

Sanal gerçeklik, şu anda çoğunlukla dijital oyunlarda kullanılıyor. Ancak Metaverse kavramıyla beraber oluşturulacak dijital evrende; üç boyutlu bir avatara sahip olarak gezmek, konsere gitmek, alışveriş yapmak, çalışmak ve oyun oynamak gibi birçok günlük aktiviteler yapılacak.

Ayrıca her geçen gün daha çok popüler olan kripto para birimleri, sanal bir ekonominin oluşturulmasında ve işlemesinde büyük bir pay sahibi olabilir.

Teknoloji devi Facebook, bu konuda yatırım yapan şirketlerin başında yer alıyor ve Metaverse için şunları söylüyor: “Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan insanlarla bir şeyler oluşturabileceğiniz, etkileşim kurabileceğiniz, keşfedebileceğiniz bir dizi sanal alan.”

Facebook, geçtiğimiz günlerde Metaverse inşası için 10.000 Avrupalı çalışan alacağını ve şirketin isminin, Metaverse’e uygun bir şekilde değiştirileceğini duyurmuştu.

Fortnite, gibi oyunlar tam olarak Metaverse sayılmasalar bile, bu kavrama uygun ögeleri barındırıyorlar. Fortnite son olarak, ünlü rapçi Travis Scott’ın sanal bir konserini Fortnite üzerinden gerçekleştirmişti.

Metaverse, şu an için bilim kurgu gibi görünse de, internetin geleceği olarak tanımlanıyor. Gelecekte her şeyin yapılabileceği sanal bir evrenin var olacağını düşünmek, kullanıcılara heyecan veriyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler