Intel’i Geride Bırakan Samsung, Yarı İletken Sektöründe Lider Oldu!

Tüm dünyadaki teknoloji üreticileri, yoğun bir şekilde yarı iletken sektöründen çip talebinde bulunuyor. Yarı iletken sektöründe lider konumda olan Intel’i ikinci çeyrekte geçen Samsung, liderliğe yükseldi.

Yarı iletken sektöründe analist bir firma olan IC Insights tarafından paylaşılan bilgilere göre, Samsung 2021 Yılının ikinci çeyreğinde dünyanın yarı iletken tedarikçisi oldu ve liderliğe yükseldi. Yayınlanan rapora göre; birinci çeyrekte Intel lider ve Samsung ikinci sırada yer alıyordu.

Diğer yarı iletken üreticileri olan firmalarda ise TSMC üçüncü sırada, SK Hynix dördüncü sırada ve Micron ise beşinci sırada yer alıyor.  

Özellikle Dram ve Flash belleklere olan talebin artması neticesinde Samsung satışlarını %19 arttırmayı başardı. Talep artışıyla beraber satışlarını ve kârını daha çok arttıran Samsung’un, sektör liderliğine yükselmesini büyük ölçüde bellek sektörü sağlamış oldu. Şirketin üçüncü çeyrekte bellek satışlarında %10 artış yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

Yarı iletken sektöründe toplam satışlara bakıldığında %8’lik bir büyüme yaşadı ve 95.5 milyar dolar satış rakamına ulaşıldı. Ancak Intel, TSMC, Qualcomm ve Broadcom bu büyümeye ayak uyduramadı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler