Deodorantlardaki Alüminyum Meme Kanserine Neden Oluyor..

Bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, deodorantların meme kanserine yol açtığı gözler önüne serildi..

Daha önce yapılan çalışmalarda, deodorantlarda kullanılan alüminyumun meme kanserine yol açmadığı belirtiliyordu.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi ile kan hastalıklarını ve kanseri inceleyen İsviçreli Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi tarafından yapılan çalışmalarda, deodorantlarda bulunan alüminyum tuzlarının zehirli olduğu ve meme hücreleri üzerinde kanserojen etki yaptığı duyuruldu.

Deodorantlarda bulunan alüminyum, ter bezlerini tıkayarak ter kokusunu önlüyor. Ancak bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda, zehirli olan alüminyum tuzlarının kadınlık hormonu olan östrojeni taklit ederek hücreler tarafından emildiği tespit edildi. Bunun sonucunda da bazı bozulmalar tespit edildi.

Öyle ki alüminyum tuzuna 24 saat boyunca maruz kalan hamster hücreleri, kromozom yapısı ve sayısı açısından bozulmuşlardı. Bilim camiasının “genomik kararsızlık” olarak nitelendirdiği durum, hücrelerin kötü huylu tümörlere, yani kansere yol açmasına neden oluyordu.

Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda deodorantların meme kanserine yol açabileceğini kesin bir şekilde göstermiş oldular. 2020 yılı verilerine göre dünyada yaklaşık 8 milyon kadın, son 5 senelik süre zarfında göğüs kanseriyle mücadele içerisindeydi. Bu da göğüs kanserini “dünyanın en yaygın kanseri” yapıyor.

Çalışmalar ayrıca alüminyum tuzlarının sadece terlemeyi önleyici deodorantlarda değil, kadınların sıklıkla kullandığı güneş kremi gibi diğer kozmetik ürünlerin içerisinde de olduğuna dikkati çekiyor.

KAYNAK

Popüler Haberler

İlgili Haberler