Yeni iPhone için yeni tarih ve yeni isim iddiaları

Daha dün yeni çıkacak iPhone hakkında son bilgileri geçmiştik. Ancak aradan daha 24 saat bile geçmeden hem çıkış tarihi hem de iPhoneların isimlendirmesiyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.

Gelin hep beraber bu iddialara göz atalım ve bu iddiaları da değerlendirelim.

Öncelikle dün verdiğimiz haberde, iPhone 7’nin 12 Eylül tarihinde tanıtılacağını ve iPhone 7 Pro modelinin olmayacağını iletmiştik.

Şimdi ise gelen bilgiler tanıtımın 16 Eylül’de olabileceği ve iPhone 7 diye bir isimlendirme de yapılmayabileceği yönünde.

Yine iddiaları tek tek değerlendirelim.

İlk konu tarih konusu. 12 Eylül tarihi üzerinde bir mutabakat yok. 12 Eylül tarihi yerine Apple’ın tanıtımlarını Cuma günü yapma alışkanlığı olduğu için, bu tarihin 16 Eylül ya da 9 Eylül’de olacağını iddia edenler var.

Tarih konusu tam netliğini elbette basın davetiyeleri dağıtıldığında belli olacak. Ancak 9 Eylül’de olası bir davet için gerekli davetiyeleri yaklaşık bir ay gibi bir süre öncesinden göndermeleri gerekecektir ki, bu demek oluyor ki, 9 Eylül tarihi doğru tarih ise en fazla 1 hafta 10 güne davetiyeler yola çıkacak demektir.

Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var, Tarih gün olarak belli olmasa da, en erken 9 Eylül ve en geç 16 Eylülde tanıtım gerçekleştirilecektir.

iphone-6se

Bu yeni cihazın adı ne olacak?

Diğer konu ise dün işlediğimiz iPhone 7 Pro modelinin olmayacağıydı. Bu iddiaların üzerine bir iddia daha geldi ki bu çok enteresan.

Çünkü söylenen göre Apple bu yeni modelin isimlendirmesini iPhone 7 olarak yapmayacak. Bunun yerine iPhone 6SE şeklinde bir isimlendirme yapacak.

Bu iddiayı ortaya atanların gerekçesi ise, Apple tarafından cihaz üzerinde büyük değişiklikler yapılmadığı için bir numara atlatması olmayacak. Yine gerekçelerin arasında yer alan bir ifadeye göre Apple, gelecek yıl daha köklü ve marjinal değişiklikler yapacak. Hem iPhone’un 10’uncu yılı kutlanacak hem de ciddi değişiklikler yapılarak bu yıl dönümü anlamlandırılacak.

İsim konusunda gelen iddialar o kadar ciddi ki, iPhone’un yeni modellerinin iPhone 6SE şeklinde paketlendiğini bile gördüğünü söyleyenler var.

Bakalım bu kadar iddiadan hangisi doğru çıkacak. Bazen tahmin ermek oldukça zor oluyor. Ancak şu bir gerçek ki, o da Apple ilgiyi ve algıyı yönetmekte oldukça başarılı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler