VAQSO VR İle Sanal Gerçeklik Teknolojine Koku Eklentisi

Sanal gerçeklik teknolojisinde artık sadece VR gözlükleri görmüyoruz. Bunun dışında sanal gerçeklik deneyimini bir hayli arttıran yeni eklentiler de görmeye başladık. Sanal gerçeklik teknolojisine bu şekilde eklenen yeni teknolojilerden biri ise koku eklentisi oldu. Aslında yavaş yavaş sinema teknolojilerinde görmeye başladığımız görüntü teknolojisi ile beraber gelen koku eklentisi şimdilerde ise doğrudan sanal gerçeklik gözlüklerine geliyor. Sistemin işleyişi ve ne gibi farklılıklar oluşturacağı da aslında şimdiden netlik kazanmış durumda. Söz konusu teknolojinin adı ise VAQSO VR.

VAQSO VR Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

Yeni teknoloji aslında tam anlamı ile koku üzerine kurulmuş olan bir teknoloji. Sistemde VAQSO VR koku kartuşları anlamına geliyor. Koku kartuşları ise doğrudan aparatları ile beraber sanal gerçeklik gözlüklerine takılıyor. Yine kartuşlar gözlüklerin zamanlamasına göre belli aralıklarla kullanıcılara koku püskürtmekte.

VAQSO VR

Şu an için 5 farklı koku çeşidinin bulunduğu VAQSO VR sisteminde ise kullanılacak olan VR gözlüklerinin de açıklandığını da belirtelim. Şöyle ki ilk olarak sistemin Sony PS VR cihazlarında daha sonra ise Oculus Rift gözlüklerinde ve HTC Vive gözlüklerinde söz konusu sistem kullanılabilecek. Bunun dışında kalan VR gözlükler içinde belli aparatlarla beraber destek sağlanabileceği belirtiliyor. Fakat şu an için bu şekilde bir destek bulunmadığını da söylemek gerekiyor.

Koku Kartuşları Artacak Mı?

VAQSO VR sisteminin ne gibi farklar getireceği konusunda Japonya firması tarafından yapılan açıklama bakacak olursak koku çeşitleri başta olmak üzere birçok yeni eklentiler sisteme dahil edilecek. Öncelikle ne gibi koku çeşitlerinin geleceğinin belli olmadığını fakat görüntü ortamlarına göre onlarca koku eklentisinin gelmesi bekleniyor.

Özellikle oyun sistemlerinde VAQSO VR koku kartuşlarının oyunlardaki atmosferi koku ile beraber bir hayli etkili hale getirecek orası kesin. Fakat sistemin ne kadar tercih edileceği ya da söz konusu teknolojinin diğer sanal gerçeklik gözlükleri için ne derece kullanılabilir hale getirileceği de merak konusu.

Bir önceki yazımızda Sony Xperia serisi için Anroid Nougat güncellemesinin neden durdurulduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Sony bu konuda beklenen açıklamayı yaptı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler