Tüm Dünyada Çip Sıkıntısı Üretimi Baltalıyor

Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada, Mart 2020’den beri Covid-19 salgını artarak devam ediyor. Alınan önlemler, sokağa çıkma yasakları, geliştirilen ilaç ve aşılar bu süreci bir nebze de olsa yavaşlatmaya, normal yaşantımıza dönmeye yetmedi. Tüm bu olumsuz koşullarda fabrikaların üretimleri olumsuz etkilendi.

Şu anda özellikle çip tedarik konusunda firmalar sıkıntı yaşıyor. Fabrikalar üretimlerine ara vermek zorunda kalıyor. Yakın zamanda Türkiye’de üretim yapan birçok otomobil fabrikası üretime ara vereceklerini bildirdiler.

Dünya geneline baktığımızda aynı çip tedarik sorununun devam ettiği görülüyor. Otomobil firmaları üretimi yavaşlatma ya da durdurma kararları alıyor. Otomotiv endüstrisi yarı iletkenlere yılda yaklaşık 40 milyar dolar harcıyor, bu küresel pazarın yaklaşık onda birine denk geliyor. Otomobil firmalarının üretim sıkıntıları nedeniyle gözler 2.el otomobil sektörüne çevriliyor ve bu durum fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Oyun dünyasında; Oyuncu Ekran Kartları ve yeni PlayStation 5 stok sorunu devam ediyor.

İnternette paylaşılan raporlara göre, salgın sürecinde insanların evlere kapanmasının neticesi olarak; televizyon, bilgisayar, tablet, oyun konsolu ve akıllı telefon gibi teknoloji ürünlerine talep patlaması yaşandı. Bu da beraberinde stok ve tedarik sıkıntılarını arttırdı. Yakın zamanda teknoloji üretiminde bir rahatlama beklenmiyor. Tedarik sıkıntısının yıl ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler