Thunderbolt HDD Satışa Sunuldu

Akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda, taşınabilir hafıza ürünlerinde kısacası birçok teknoloji ürünün de artık teknik özellikler kadar dayanıklılık özelliklerine de dikkat edilmeye başlandı. Bu noktada birçok markanın özellikle sürekli taşıma haline olan akıllı telefonlar için dayanıklılık konusunda yeni çözümler sunduğunu biliyoruz. Akıllı telefonların dışında son dönemde taşınabilir hafıza ürünleri yani HDD’lerde de dayanıklılık konusunda bir hayli olumlu sonuçlar ortaya konulmaya başlandı. Bu alanda özel geliştirilen yeni ürünlerden biri Thunderbolt HDD’lerde sonunda piyasaya sürüldü. Aslın amacı dayanıklılığı arttırmak olan yeni HDD’lerin özellikleri de bir hayli beğeni topluyor.

IP54 Sertifikasına Sahip

Ürünün dayanıklılık konusunda ilk dikkati çeken özelliği ise IP54 sertifikası olması oldu. Zira bu sertifika sayesinde ürünün suya ve toza karşı tam anlamıyla bir koruma sağladığını da söyleyebiliriz. Sadece suya ve toza karşı dayanıklı değil bunun dışında ürünün özel turuncu koruma barı sayesinde düşmeye karşıda korumalı olduğunu belirtelim. Fakat ürünün düşmeye karşı korumalı olmasının yanında verilen bilgilere göre düşme korumasının da bir limiti olduğunu belirtelim. Akıllı telefonlardaki silikon kılıfa benzer kılıf sayesinde sadece 2 metreye kadar koruma sağlanıyor. 2 metre yüksekliğin üzerinde yüksekliklerden diskin düşmesi durumunda Thunderbolt HDD üzerinde ciddi sorunlar oluşabiliyor. Bu noktada turuncu renkli koruma panelinin de sürekli kullanılması gerektiğini de hatırlatalım. Zira bu koruyucu çerçeve çıkarıldığı zaman düşmeye karşı koruma garantisi de ortadan kalmış oluyor.

100 MB/s Hıza Ulaşabiliyor

Dayanıklılığının dışında iki farklı modeli bulunan Thunderbolt ilk modelinde 1 TB hafıza sunarken ikinci modelinde ise 2 TB hafıza sunuyor. Her iki modelde de yazma hızı konusunda ise standart olarak 30 MB/s yazma hızı maksimum olarak ise 100 MB/s yazma hızına ulaşılabildiğini de belirtelim. Ayrıca 3.0 USB girişi bulunan Thunderbolt bu sayede çok daha hızlı veri yazabiliyor. Tüm bu özellikleriyle beraber dosya şifreleme özelliği de bulunan Thunderbolt, tamamen askeri şartlara uygun geliştirilmiş olan bir HDD olarak dikkat çekmekte. Fiyat konusunda ise ürünün 650 ile 850 TL arasında bir fiyata sahip olduğunu da belirtelim.

Popüler Haberler

İlgili Haberler