Surface Pro 3 İncelemesi

Şuracıkta Pro 3, Microsoft’un çıkardığı en esnek ve çok fonksiyonlu cihaz olmasıyla öne çıkıyor. Bu cihaz hakkındaki tüm detaylar ve bilmeniz gerekenler yazımızda yer alıyor.

Laptop ve tabletlerin ayrı cihazlar olarak kullanılmasını bir problem kabul eden Microsoft, bu sorunu ortadan kaldırmak için yıllardır çabalıyor. İlk Surface Pro modelinden bu güne dek nihai mobil bilgisayarı karşımıza çıkarmayı başaramayan firma, Surface Pro 3 ile hedefine çok yaklaşılıyor. Microsoft tanıtım sırasında da bunun farkında olarak tanıtımı gerçekleştirdi ve cihazı Apple’ın iPad Air ve MacBook Air modelleriyle karşılaştırdı. Bununla da yetinmeyen firma basın mensuplarına ücretsiz Surface Pro 3 verdi.

Tasarım ve detaylar

Microsoft’un 10.6 inç dokunmatik ekranı 12 inçlik bir ekranla ferahlattığını kabul edebiliriz. Aynı zamanda ekran çözünürlüğü de 2160×1440’a yükseliyor.

Bu bilgilerin yanında cihaz en başta da belirttiğimiz gibi Microsft’un sunduğu en işlevsel ürün olarak karşımızda. Cihazın pil ömrü konusunda bazı sıkıntıları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Cihazın sunduğu pil ömrü klasik ultrabooklarla aynı düzeyde olsa da Apple’ın tablet ve laptoplarıyla kıyaslandığında geride kalıyor. Bunun dışında Type Cover’ın pahalı olması ve bu aksesuar olmadan cihazın işlevselliğini önemli ölçüde yitirmesi cihazın bir diğer olumsuz yönü diyebiliriz.

Buna rağmen Surface Pro 3, Type Cover fiyatıyla beraber, en uygun iPad Air ve 13 inç MacBook Air’ın toplamdaki fiyatından daha uyguna geliyor. Hem de kağıt üstünde bakıldığında Surface Pro 3, bu cihazların ikisinden de kağıt üzerinde biraz daha üstün. Önemli kusurları bulunsa da günümüzdeki tabletlerin yerine geçmesi en muhtemel cihaz olarak Microsoft’un Surface Pro modellerini gösterebiliriz.

Microsoft, ekran oranı tercihinde de bir farklılık yapara. Önceki Pro 2’nin 16:9’luk veya iPad’in 4:3’lük ekran oranına uymayarak 3:2 ekran oranını tercih etmiş. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre bu ekran oranı, Pro 3’ün MacBook Air modelinden daha fazla içeriği ekranda gösterebilmesine imkan veriyormuş. Bunun dışında bu ekran oranı cihazı dik tuttuğunuzda bir not defteri tutuyormuş havasını da yaşatabiliyor.

Bu cihaza alternatif olarak daha uzun pil ömrüne sahip olan Apple tablet ve laptop modelleri tercih edilebilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler