Sony Xperia XA İncelemesi

Sony Xperia XA, orta segment donanım özelliklerine fakat üst düzey bir tasarıma sahip olan akıllı telefon modellerinden biri. İşte bu güzel ürünü sizler için inceledik. Detaylar yazımızda yer alıyor.

Xperia XA, orta segmentte sunduğu güzel özelliklerle orta bütçeli kişilere hitap ediyor ve kullanıcılarını Mutlu edecek özellikler sunuyor.

Sony Xperia XA, 1399 TL fiyat etiketiyle çıkan bir cihaz, bunu da yazımızın başında belirtelim.

Sony, yeni X serisiyle bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yeni X modelleriyle Z ailesinin akıllarda bıraktığı imajı silmek isteyen Sony, bu konuda Z serisinden elde ettiği bilgi birikimlerini yeni seriye aktarmayı başarmış. X serisinin ortanca modeli diyebileceğimiz XA, yeni serinin en hesaplı modeli olarak karşımızda.

Tasarımıyla ilgi gören model, birbirinden farklı ve canlı renk seçeneklerini kullanıcılara sunuyor. Beyaz, kırmızı, altın ve fıstık yeşili sunulan renk seçenekleri.

XA modelleri bizlere Z serisinden alışık olduğumuz cam tasarımı vermiyor. Cihazın arka yüzü yumuşak dokulu plastik kaplama ve çerçevelerde alüminyum Temel’e sahip. Cihazın arka tarafında cam tercih edilmemiş olması, telefonun parmak izlerinden uzaklaşmasını sağlıyor. Telefon 7.9mm kalınlığında ve 137 gram ağırlığında. Ekran/kasa oranı %71.8 olan ürün bu konuda da başarılı.

Cihazın etrafına baktığımızda sol kenardaki kapağın altında nano SIM ve microSD kart slotlarını görebiliyoruz. Üst tarafta kulaklık girişi, sağ kenarda güç ve deklanşör tuşları yer alıyor. Cihazın altındaysa microUSB girişini görüyoruz.

Yine Z serisinden alıştığımız bir özellik olan suya karşı dayanıklılık Xperia XA ve X modellerinde yer almıyor. Telefondaki bir diğer eksikse parmak izi okuyucu kullanılmamış olması. Artık bu fiyat aralığında bile parmak izi okuyucusu olan modeller görebiliyoruz.

Xperia XA 5 inç boyutundaki ekranında HD çözünürlük sunuyor. IPS LCD panel tercih eden Sony, Corning Gorilla Glass korumasını kullanmadıklarını fakat cihazın çizilmeye karşı dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

Cihaz gücünü MediaTek’in MT6755 Helio P10 işlemcisinden alıyor. LTE konusunda CAT 6’ya kadar hız sunuyor olsa da telefonda LTE CAT4 yer alıyor yani 4.5G’de 150Mbps hıza ulaşabiliyorsunuz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler